V parku Malé Chorvatsko (Mala Hrvatska) v Krakově najdete jedinou třídu chorvatských hvězd na světě.
Tato třída obsahuje hvězdy se jmény slavných rodilých Chorvatů, Chorvatů s polskými kořeny nebo Poláků s chorvatskými kořeny, kteří nepopiratelně přispěli k budování polsko-chorvatských vztahů.
Často podporovali aktivity Poláků v jejich snaze o samostatnost a měli vliv na vývoj různých oblastí společenského života v Polsku nebo Chorvatsku v obdobích jeho rozdělení a při znovuzískání nezávislosti.
Alej vznikla v roce 2021 z iniciativy honorárního konzula Chorvatské republiky v Krakově Pawla Wlodarczyka.
U příležitosti chorvatského státního svátku „Den státnosti“, který je 30. května, každý rok na konci května, v den chorvatského pikniku pořádaného konzulátem Chorvatské republiky v Krakově, je slavnostně odhaleno několik se konají hvězdy s novými jmény, hrají se fanfáry a vystupují čestné salvy. V současné době má Avenue Croatian Stars 26 hvězdiček.
Během Chorvatský piknik pořádaný konzulátem Chorvatské republiky v Krakově 25. května letošního roku se uskutečnilo slavnostní odhalení dalších 8 hvězd na Avenue of Croatian Stars. Tyto jsou:
Hvězda Antuna Augustinčiće – chorvatský sochař, který v Katovicích vyrobil pomník Pilsudskému, otci nezávislosti Polska.
Zakladatelem hvězdy byl starosta Katovic.
Hvězda Andrzeje Dudycze – biskup chorvatského Kninu. V roce 1583 koupil město Śmigiel v Polsku. V té době bylo město významným centrem polské reformace a sídlem ariánských aktivistů. Byl také iniciátorem založení a dotování ariánské školy ve Śmigielu.
Zakladatelem hvězdy byl starosta města Śmigiel.
Hvězda Ljudevita Gaje – jeden z nejvýznamnějších osobností chorvatského národního obrození v 19. století. Autor básně „Chorvatsko ještě nezahynulo“ – podle polského vzoru „Polsko ještě nezahynulo“, což je dnes polská hymna. Aktivně spolupracoval s Poláky.
Zakladatelem Hvězdy je Malopolské vojvodství.
Hvězda Josipa Hamma – lingvista, jeden z prvních učitelů polského jazyka na univerzitě v Záhřebu, stálý lektor a velký popularizátor polského jazyka.
Zakladatelem Hvězdy je rektor univerzity Národní komise pro vzdělávání v Krakově.
Hvězda August Šenoa – vynikající chorvatský básník, který kreativně spolupracoval s Poláky, jejichž jména se často objevovala v aktivitách a tématech souvisejících s literaturou a poezií, ale také souvisejících s polskou snahou o znovuzískání nezávislosti.
Zakladatelem Star je starosta města Wilamowice.
Hvězda Vandy Kochansky-Devidé – geolog a paleontolog, první osoba zvolená za řádného člena Chorvatské akademie věd a umění, osoba polského původu, spolupracující s polskými univerzitami.
Zakladatelem Hvězdy je hlavní geolog země.
Hvězda Antoniho Lipošćaka – chorvatský voják, generál rakousko-uherské armády. Byl posledním rakouským guvernérem Polska se sídlem v Lublinu v roce 1918, který odrazil ruské jednotky z oblasti dnešního regionu Lublin, čímž podpořil znovuzískání nezávislosti této části Polska.
Zakladatelem Hvězdy je Lublinské vojvodství.
Hvězda Emilije Laszowského Szeligy – osoba polského původu (což zdůrazňoval, ale cítil se být Chorvatem), zakladatel záhřebského městského muzea, záhřebské městské knihovny, záhřebského městského archivu, ředitel chorvatského národního archivu.
Zakladatelem Hvězdy byla společnost „Bratři chorvatského draka“.
Hvězdu odhalil velmistr Společnosti „Bratři chorvatského draka“ a její předseda prof. Dr. Mislav Grgić v doprovodu ředitelky Státního archivu v Záhřebu pí. Željka Dmitrus Purić.
Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com
croatiaweek.com