Chorvatsko získává první medaili na zimních deaflympijských hrách v Turecku

(Foto: soukromé album)

Zimní olympijské hry neslyšících začaly ve velkolepém stylu a Chorvatsko už má první medaili.

Bogdan Božinović, mistr FIDE a člen chorvatského mužského šachového družstva neslyšících, získal stříbrnou medaili v bleskové disciplíně. Jeho působivý výkon poznamenal téměř dokonalý turnaj, kde měl po 11 kolech bilanci 7 výher, 4 remízy a žádná prohra, čímž Bogdan přivezl Chorvatsku první medaili na hrách.

„Jsem nesmírně šťastný, že jsem získal olympijskou medaili a že jsem měl možnost vidět chorvatskou vlajku hrdě vlající na stupních vítězů! Zlato mi sice jen těsně uniklo, ale bleskové šachy nejsou mou hlavní disciplínou, takže jsem s tímto vynikajícím výsledkem více než spokojen! Hrdě prezentuji Chorvatsko a těším se na další výzvy na cestě k vrcholu!“ – řekl Bozinović.

V konkurenci celkem 61 hráčů, kromě Bogdana, naši reprezentanti dosáhli těchto výsledků: Branko Vujaković obsadil 5. místo se 7,5 body, Toni Vujčić 7. místo se 7,5 body, Goran Čechić obsadil 16. místo se 6,5 body, zatímco Zlatko Klarić obsadil 7. místo. 23. místo se 6 body.

Také Chorvatka Ana Vuljanić dosáhla úctyhodného výsledku a obsadila 16. místo z 33 závodnic s 5,5 body v 11 zápasech.

Chorvatští neslyšící sportovci účinkují na 20. zimní deaflympiádě, která se bude konat od 2. do 12. března 2024 v tureckém Erzurumu.

Bogdan Božinović (Foto: PIXSELL)

Přes 500 sportovců ze 40 zemí světa se účastní těchto sportů: alpské lyžování, curling, běh na lyžích, snowboarding, šachy a poprvé je na programu futsal.

Chorvatské barvy budou hájit neslyšící ženské curlingové družstvo, šachové družstvo neslyšících žen a šachové družstvo neslyšících mužů.

Chorvatský tým (Foto: Soukromé album)

Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com