Chorvatští sportovci, sportovní nadšenci i široká veřejnost získávají prostor, kde je na jednom místě vystavena historie, vývoj a největší úspěchy chorvatského sportu v Chorvatsku od 19. století.
Do konce letošního roku v centru Záhřebu, na adrese Ilica 13/I, otevře Chorvatské sportovní muzeum svou první stálou expozici pro veřejnost.
Přestože instituce, která systematicky shromažďuje, zpracovává a uchovává nejcennější sportovní dědictví v Chorvatsku, působí v různých podobách již přes 70 let a od roku 2003 samostatně jako národní muzejní instituce pod záštitou Ministerstva kultury a médií , nemá prostor, kde by byla veřejnosti přístupná kompletní historie a vývoj sportu a tělesného cvičení vyprávějící o největších úspěších chorvatských sportovců.
Muzeum za dobu svého působení shromáždilo značné množství cenného materiálu souvisejícího s tělesným cvičením a sportem v Chorvatsku a dnes jeho sbírka obsahuje více než 360 000 položek.
Patří sem fotografie, dokumenty, publikace, předměty (medaile, vyznamenání, vybavení, nářadí, oděvy atd.), uspořádané v 8 muzejních sbírkách a část tohoto bohatého materiálu bude nyní poprvé představena veřejnosti v trvalý, organizovaný a funkční prostor.
Projekt stálé expozice představila médiím ředitelka Chorvatského sportovního muzea Danira Bilić. Budova, kde bude stálá expozice umístěna, je ve dvoře Ilica 13/I, získaná v roce 2018 od Ministerstva státního majetku.
Extrémně špatný stav interiéru i exteriéru budovy z roku 1926 si vyžádal složité práce a okamžitě byla zpracována potřebná dokumentace k přizpůsobení prostoru svému účelu. Muzeologický koncept projektu vytvoření stálé expozice vypracoval profesor dějin sportu doc. Prof. Dr. Zrinko Čustonja a byl schválen Radou chorvatského muzea v prosinci 2019.
Na obnovu prostoru byly v průběhu času vypsány tři veřejné soutěže. Hlavním architektem a architektem projektu je Goran Rako, diplomovaný inženýr architektury, a designérkou stálé expozice je Nikolina Jelavić Mitrović, diplomovaná designérka.
Celková odhadovaná hodnota projektu se pohybuje kolem 5 milionů eur a je financován prostřednictvím Ministerstva kultury a médií Chorvatské republiky.
Dynamiku uspořádání muzea ovlivnila pandemie, zemětřesení a skutečnost, že budova je chráněnou kulturní památkou, a proto byly dosud provedeny tři konzervační studie. Podle aktuálního harmonogramu však vstupujeme do fáze, která zahrnuje vybavení interiéru a uspořádání stálé expozice s cílem otevřít muzeum do konce letošního olympijského roku 2024.
Výstavní prostor má dvě podlaží, suterén a přízemí, o celkové ploše 508 metrů čtverečních.
„Výstava je tematicky rozdělena do dvou sekcí. V suterénu se nachází sekce „Nadace“, která vypráví o vývoji sportu a tělesného cvičení v Chorvatsku od poloviny 19. popisy dvou velkých sportovních akcí konaných v Chorvatsku, Středozemních her v roce 1979 a Univerzitních her v roce 1987, které ovlivnily rozvoj sportovní a sociální infrastruktury a změnily krajinu hostitelských měst, Splitu a Záhřebu,“ uvedla Danira Bilić.
V přízemí se nachází sekce „Úspěchy“, která odkazuje na největší úspěchy chorvatského sportu na celosvětové úrovni od získání nezávislosti.
Podle koncepce je to obdoba americké síně slávy, ale důraz je kladen na sportovní výsledky. Danira Bilić zdůrazňuje, že úkolem sekce o největších úspěších chorvatského sportu je spojit se s publikem, tj. splnit jeho očekávání a povzbudit emocionální zapojení do velkých nedávných úspěchů sportu v Chorvatsku od získání nezávislosti.
Z hlediska muzejní praxe se tento stálý výstavní projekt Chorvatského sportovního muzea vymyká obvyklým, tradičním přístupům.
„Především je příznačné, že celá výstava je modulární, to znamená, že všechny aspekty, od objektů přes témata až po sekce, lze měnit bez zdlouhavých a složitých postupů. Sport je živý organismus, což by se mělo promítnout do expozice muzea,“ uvedla Danira Bilić.
V souladu se současnými muzejními trendy bude expozice Chorvatského sportovního muzea z velké části interaktivní a multimediální, což nepochybně přiláká četné návštěvníky.
Cílem je zacílit na různé skupiny návštěvníků od studentů a sportovních skupin až po turisty, pro které bude poloha v srdci hlavního města rozpoznatelná a obsah muzea atraktivní a přitažlivý. Konečným cílem projektu je představit historii chorvatského sportu od jeho počátků až po současnost a poukázat na jeho společenský a kulturní význam.
„Mezi cíle patří také udržitelnost, podpora sportovní účasti, obohacení kulturní a turistické nabídky Záhřebu a Chorvatska a věříme, že to přispěje i k vytvoření nového muzejního publika,“ uzavřela ředitelka Chorvatského sportovního muzea Danira. Bilić. Poděkovala všem institucím a spolkům z oblasti sportu a kultury i jednotlivcům, se kterými muzeum na realizaci projektu vytvoření stálé expozice spolupracuje.
Prostor pro budoucí stálou expozici navštívili také předseda vlády Chorvatské republiky Andrej Plenković a ministryně kultury a médií Nina Obuljen Koržinek. Předseda vlády vyjádřil spokojenost s výstavou a poblahopřál pracovníkům muzea a všem partnerům k realizaci projektu.
Poznamenal, že chorvatský sport bude poprvé sjednocen.
„Po dokončení do konce roku bude cenné sportovní dědictví vystaveno chorvatským občanům na jednom místě a také turistům, kteří navštíví hlavní město, a pomůže jim nahlédnout do historie chorvatského sportu a četných úspěchů našeho sportovců a díky čemu je Chorvatsko jako značka nejznámější ve světě,“ řekl Plenković.
Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com
croatiaweek.com