V platnost vstoupí nové historické chorvatské zákony na ochranu zvířat





Chorvatské historické nové zákony na ochranu zvířat

(Foto: Zvířecí přátelé)

ZÁHŘEB – Dnes vstoupily v platnost novely trestního zákoníku, které přinášejí dlouho očekávané pozitivní změny v ochraně zvířat.

Opuštění domácích mazlíčků nebo domácích a volně žijících zvířat je nově nutné hlásit policii nebo obecnímu zastupitelství. Trestem je až jeden rok odnětí svobody, nebo až dva, pokud opuštění způsobí smrt zvířete nebo opuštění většího počtu zvířat.

Tresty za trestné činy zabíjení a týrání zvířat se zvýšily až na dva roky odnětí svobody, v případě, že jsou tyto trestné činy spáchány z chamtivosti, až na tři roky.

Na násilníky a vrahy zvířat se nyní navíc může vztahovat bezpečnostní opatření, které jim zakazuje chovat nebo získávat zvířata na jeden až pět let.

Úspěšný lobbing

Všechny tyto změny jsou návrhy, které Sdružení přátel zvířat zaslalo Ministerstvu spravedlnosti a správy v rámci procesu novelizace trestního zákoníku.

„Jsme ministerstvu nesmírně vděční, že přijalo naše návrhy a udělalo tak historický krok vpřed v ochraně zvířat v Chorvatsku, který bude mít pozitivní dopad na celém světě. Naším cílem bylo zavést ustanovení, která budou působit preventivně, a nyní je důležité, aby všichni jednali tak, aby byla zavedena do praxe,“ říkají Přátelé zvířat.

Chorvatské historické nové zákony na ochranu zvířat

(Foto: Zvířecí přátelé)

Vysvětlují, že občané již nebudou muset čekat, zda veterinární kontrola zareaguje na zprávy o opuštění; místo toho mohou opuštění okamžitě nahlásit policii.

„Urychlí to řízení a usnadní prokazování skutku opuštění. Odradí to také lidi od opuštění zvířat, protože vědí, že jim hrozí vězení. Od každého také očekáváme, že si před pořízením zvířete dobře rozmyslí, zda má dostatek peněz, času a znalostí na to, aby se o něj dlouhodobě staral. Lidé budou také zodpovědnější při kontrole reprodukce a rozhodnou se pro kastraci zvířat namísto opouštění štěňat a koťat.“

Místní úřady musí vymáhat

Na druhou stranu Přátelé zvířat věří, že to povzbudí města a obce k tomu, aby souběžně pracovaly na prevenci opouštění zvířat:

„Místní úřady musí vymáhat mikročipování psů návštěvami všech domácností, což je od roku 2017 zákonná povinnost, neboť mikročipy obsahují údaje o ošetřovateli psa. Místní komunity, které to ještě nezavedly, by měly být penalizovány. Kromě toho musí vzdělávat veřejnost o zodpovědné péči o zvířata a financovat kastraci psů a koček. Místo opuštění zvířat mohou ošetřovatelé pomoci kastrací a odpovědnou adopcí namísto nákupu.“

Zvýšené tresty za trestný čin zabíjení a týrání zvířat budou vymahatelné jen díky svědeckým výpovědím. Přátelé zvířat vyzývají občany, že v případě pochybností o procesu oznamování trestných činů a přestupků vůči zvířatům se na ně mohou obrátit: „Nahlášení je klíčové pro vydání bezpečnostního opatření o zákazu držení a nabývání zvířat. Soud ji může uložit každému, kdo se dopustil trestného činu na zvířeti, pokud hrozí, že se podobného jednání dopustí znovu.“

Chorvatské historické nové zákony na ochranu zvířat

(Foto: Zvířecí přátelé)

Od 2. dubna 2024 vstoupily v platnost zvýšené tresty za týrání a zabíjení zvířat, nyní až na tři roky vězení. Zvýšení trestů je důležité, aby se zabránilo výraznému promlčení případů. Přátelé zvířat zdůrazňují, že nová ustanovení trestního zákoníku by měla vést k dalším legislativním změnám, zejména novelám zákona na ochranu zvířat a doprovodných předpisů. Za klíčové považují také zavedení inspekce na ochranu zvířat a vytvoření resortu ochrany zvířat v rámci ministerstva zemědělství.

Ustanovení o ochraně zvířat v novelách trestního zákona mohou vstoupit do praxe pouze společným postupem občanů a příslušných institucí. Vyzývá proto každého, kdo má znalosti o porušování zákonů, aby nahlásil jakékoli opuštění a týrání zvířat a další informace a pokyny, jak a komu nahlásit, najdete na www.prijatelgi-zivotinja.hr.





Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com

croatiaweek.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *