První skupina víceúčelových bojových letounů Rafale dnes přistála v Chorvatsku.
Slavnostní přijetí prvních šesti z celkem 12 víceúčelových bojových letounů Rafale, které Chorvatsko zakoupilo od Francie, se konalo v kasárnách „plukovník Marko Živković“ ve Veliké Gorici dva roky a pět měsíců po podpisu smlouvy. dohoda s Francií v hodnotě přes miliardu eur.
Přílet posledního z 12 nasmlouvaných letadel se očekává začátkem příštího roku.
Chorvatský prezident Zoran Milanović řekl, že to byl pro zemi významný den.
„Pro Chorvatsko je to skvělý a krásný den. Chorvatsko získalo moderní letectvo, téměř nejnovější generaci západní techniky, francouzské Rafale. Děkuji a gratuluji těm, kteří na tom pracovali. Odvedli dobrou práci a není o tom sporu ani pochyb. Bude to pro nás dobré, bude nám to dobře sloužit,“ řekl prezident Milanović.
Prezident Milanović ve svém projevu připomněl obránce z Ćepinu, kteří bránili chorvatské nebe během domácí války, a všechny, kteří položili základy chorvatského letectva.
„To jsou také lidé, kteří byli dost odvážní, aby vzali, zmocnili se a ukořistili to, co je naše, v obtížných, nemožných a nepopsatelně riskantních podmínkách,“ řekl prezident Milanović a dodal, že tito piloti „byli předchůdci těchto chlapů dnes v čele s Plukovník Perić, chorvatský pilot a velitel z Rijeky, který sem dnes tento tým přivedl a který s těmito letadly přistál.“
Dále prezident Milanović ve svém projevu zmínil piloty Rudolfa Perešina a Danijela Boroviće.
„Chorvatští piloti a stateční lidé – jeden z nich, Rudolf Perešin, zahynul v bojových operacích za osvobození Chorvatska v operaci Flash v roce 1995 – dali vše, co měli. Dlužíme jim, stejně jako vděčíme Danijelu Borovićovi, chorvatskému plukovníkovi a držiteli Řádu vévody Domagoje, který poprvé přivezl bojový letoun do Chorvatska v únoru 1992, kdy letěl naslepo z Bihaće přes Zadar do Puly a přivezl nám první MiG . Před soudem v Bělehradě je proti tomuto muži stále obžaloba z válečných zločinů,“ zdůraznil prezident Milanović a varoval, že jsme povinni tyto záležitosti vyřešit a těmto lidem oplatit.
„To je ale minulost, minulost, před kterou neutíkáme a nesmíme na ni zapomenout. V současnosti máme moderní technologie, máme víc, než dokážeme využít. Tato letadla patří k nejlepším na světě,“ řekl chorvatský prezident a zdůraznil, že chorvatské ozbrojené síly jsou víc než jen letectvo. „Je to také pobřežní stráž, jsou to lodě, na jejichž dodání a spuštění jsme čekali roky. Musíme to dokončit, protože to mělo být dokončeno do roku 2018. Potřebujeme, že bez toho nejsme přímořskou zemí. Potřebujeme munici, potřebujeme všechny ty věci, ke kterým teď nemáme přístup, protože situace na Ukrajině i ve světě je špatná,“ řekl.
Proto pokračoval: „Vždy se musíme starat o své zájmy,“ vysvětlil: „Postarat se o udržení provozuschopnosti těch tankových houfnic, které jsme pořídili v roce 2012, a pořídit další, protože tak je země bráněna.“ V současné době se u Đura Đakoviće rekonstruuje téměř stovka Bradleyů, které se nám podařilo vytěžit na poslední chvíli uprostřed podivné série událostí. To je nyní v Chorvatsku téměř sto vozidel, a to pro Chorvatsko znamená hodně. Dostaneme je za výrazně nižší cenu, než jakou bychom dali za něco nového. Byl to dobrý krok, i když cesta k němu byla složitá. Ten Bradley bude stát třikrát méně než průměrná Patria, přesto je dvakrát cennější. To ví každý voják. Každý velitel a politik to musí vědět a zajistit,“ zdůraznil prezident Milanović.
Prezident nakonec poblahopřál všem, kteří se podíleli na nákupu víceúčelového bojového letounu Rafale, a také „těm, kteří pokračují, kteří přebírají odpovědnost za tento drahý, okázalý majetek, který nemá každý, zvláště ne v regionu“. Vyzývám je, aby byli zodpovědní, chránili naše nebe, své životy a své bezpečí, své děti a své rodiny a byli odvážní, stateční, rozvážní a zvolili střední cestu mezi extrémy. Chorvatské armádě, naši hrdinové, ještě jednou děkujeme a zůstaňte věrni vlasti,“ uzavřel svůj projev prezident Milanović.
Pořízení 12 víceúčelových bojových letounů Rafale bylo zadáno v listopadu 2021 na základě předchozího rozhodnutí chorvatské vlády, která v květnu téhož roku vybrala nabídku Francie jako nejvýhodnější. Technické smlouvy a tři smlouvy byly podepsány se společnostmi Dassault Aviation, MBDA France a Safran Electronic & Defense, přičemž celková hodnota těchto smluv je 1,15 miliardy eur.
Finanční prostředky na nákup víceúčelových bojových letounů budou poskytnuty v rozpočtu Ministerstva obrany a platba bude probíhat po dobu šesti let od roku 2021 do roku 2026. Chorvatsko podle smluv pořizuje 12 použil letoun Rafale F3-R, deset jednomístných a dva dvoumístné, z Francie.
Spolu s 12 letouny je k dispozici také letecký simulátor, který umožní pilotům chorvatského letectva absolvovat komplexní výcvik, pozemní a testovací zařízení a náhradní díly. Víceúčelový bojový letoun Rafale by měl podle odborných projekcí sloužit chorvatskému letectvu příštích 30 let.
Kromě prezidenta Milanoviće řada dalších státních představitelů, zástupci chorvatského parlamentu, vlády Chorvatské republiky, místopředseda vlády a ministr obrany Ivan Anušić, náčelník generálního štábu chorvatských ozbrojených sil generálporučík Tihomir Kundid , velitel chorvatských vzdušných sil brigádní generál Michael Križanec a civilní a vojenští hodnostáři z Chorvatska i ze zahraničí se na Plese zúčastnili slavnostního přijetí první skupiny víceúčelových bojových letounů Rafale.
Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com
croatiaweek.com