Chorvatský tým neslyšících házenkářů je mistrem Evropy

• podle chorvatského týdne
  • v
    Sport

Chorvatsko neslyšící házenkáři jsou mistři Evropy (Foto: HSSG)

11. května 2024 – Chorvatský tým neslyšících v házené je již pošesté mistry Evropy.

Chorvatsko vybojovalo zlato na 13. mistrovství Evropy neslyšících v německém Frankenthalu a obhájilo titul mistra Evropy poté, co ve finále porazilo hostitelské Německo 27:21.

Německo kladlo v první půli dobrý odpor, skóre se o přestávce uzavřelo na 10:10.

Ve druhém poločase Chorvatsko začalo ukazovat svou převahu a natáhlo svůj náskok na 3 body a o tuto výhodu opět nepřišlo.

(Foto: HSSG)

Obrana odvedla skvělou práci v čele s Brunem Varšićem v brance, který předvedl 10 zákroků.

Útok naopak vedl fenomenální Mateo Perak, který vstřelil 7 branek, Andrej Juričević přidal dalších 5 branek. Mezi střelce patřili Ilija Perak, Oliver Lušić, Florijan Kolarić, Tomislav Bošnjak, Pero Jukić a Teo Glumac.

V řadách Německa byl nejlepší Sebastian Klein s 9 vstřelenými brankami.

„Šestý titul v řadě je pro nás opravdu zdrojem velké radosti a hrdosti. Věřím, že konečný výsledek neodráží skutečný poměr sil na hřišti. Utkání bylo nesmírně těžké a náš tým potkala velká smůla.

Chci pochválit Německo za výjimečnou a férovou hru, ale nakonec rozhodla naše síla. Jsem přesvědčen, že s takovým úsilím našich kluků a úžasného publika, které nás v klíčových okamžicích ohromně podporovalo, porážka prostě nepřicházela v úvahu,“ řekl Oliver Lušić.

Hráč turnaje se jmenoval Tomislav Bošnjak, brankářem turnaje Bruno Varšić a cena za fair play byla udělena Oliveru Lušićovi.

Ještě jednou připomeňme, že Chorvatsko je od roku 2018, kdy se kormidla národního týmu ujal Mario Sirotić, v soutěžních zápasech bez porážky.

Chorvatská mužská házenkářská reprezentace neslyšících je jedním z nejvíce trofejních sportovních týmů v Chorvatské republice, od té doby získala 8 olympijských medailí, z toho 5 zlatých, 1 stříbrnou a 2 bronzové. Na mistrovství Evropy získali 6 zlatých, 1 stříbro a 1 bronz, na mistrovství světa 3 zlaté.

Další velkou soutěží je Olympiáda neslyšících v Tokiu v roce 2025.