- podle chorvatského týdne
-
v
Zprávy
ZÁHŘEB, 18. května (Čína) – Archeologické vykopávky ve Stobreči u chorvatského města Split odkryly zbytky osídlení, které v této oblasti existovalo během starší doby železné, před 2500 až 3000 lety, uvedla ve čtvrtek vedoucí vykopávek Marina Ugarković.
„Byly nalezeny pravěké kamenné stavby, které jsou spojeny s pozůstatky osídlení v oblasti dnešní Stobreče, které předcházelo starověké Epetion, tedy starší doby železné asi před 2500 až 3000 lety,“ Marina Ugarković z řekl Hina archeologický ústav.
Podle ní byly kromě částí pravěkého osídlení nalezeny i pozůstatky různých místností z období helénismu, římského a pozdního starověku s odpovídajícími movitými artefakty, které ilustrují dlouhodobou kontinuitu života v této oblasti.
„Je zde impozantní množství movitého archeologického materiálu, převážně keramiky, ale i jiných typů, přičemž největší chronologický důraz je kladen na ty ze starší doby železné a pozdního helénismu,“ vysvětlil Ugarković.
Jde o první hmotné nálezy potvrzující, že v oblasti Stobreče existovalo pravěké osídlení, dodala.
Tento archeologický výzkum ve Stobreči začal nedávno a provádí ho Archeologický ústav a společnost Kantharos z Hvaru ve spolupráci s oddělením ochrany přírody ve Splitu.
Přihlaste se k odběru newsletteru Chorvatského týdne
Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com
croatiaweek.com