Chorvatsko zasáhlo proti viditelným klimatizačním jednotkám na fasádách






  • podle chorvatského týdne
  • v
    Zprávy

klimatizační jednotka v Chorvatsku

Chorvatská vláda předložila k prvnímu čtení v parlamentu návrh zákona o správě a údržbě budov.

Část návrhu, která si získala největší pozornost veřejnosti, se týká omezení přeměny rezidenčních nemovitostí pro komerční využití. Pokud bude návrh schválen, od 1. ledna 2025 budou majitelé nemovitostí vyžadovat souhlas 80 procent spoluvlastníků budovy s přeměnou bytů na turistické byty.

Není to však jediná změna. Nový návrh také rozvádí některé aspekty údržby obytných budov.

Vláda do nového zákona zahrnula přísné tresty pro ty, jejichž klimatizační jednotky jsou viditelné z ulice na fasádách budov, a také za nepovolené úpravy, jako je zavírání balkonů nebo lodžií.

Pokuty mohou dosáhnout až pěti a půl tisíce eur a zákon má vstoupit v platnost od Nového roku, uvádí se Dnevnik.hr.

„Tato záležitost s klimatizačními jednotkami je problémem města. Výškové budovy je mohou umístit na balkony; nemusí být na hlavní fasádě,“ uvedli někteří obyvatelé. „Klimatizační jednotky jsou nutné zlo. Nemáme je kam dát, takže končí na fasádách,“ dodali.

Apartmán v Záhřebu

I na budovách, které prošly energetickou rekonstrukcí, zůstávají některé klimatizační jednotky na svém místě. „Naše budovy vypadají opravdu katastrofálně. Rozmanitost klimatizačních jednotek to samozřejmě ještě zvýrazňuje, ale není to jednoduché. Ti, kteří instalovali starší jednotky, možná budou muset vyměnit i potrubí,“ vysvětlil zástupce budovy Nedjeljko Tišljer.

Většina budov je v havarijním stavu a zákon začne platit od Nového roku. Nebude se však uplatňovat zpětně, což znamená, že obyvatelům nebo dodavatelům, kteří pravidla nedodrží, mohou hrozit vysoké pokuty.

„Kdo namontuje klimatizační jednotku na fasádu viditelnou z ulice, může čelit pokutě od 5 000 do 10 000 eur, spolumajiteli budovy pak 1 000 až 5 000 eur,“ uvedl státní tajemník ministerstva Željko Uhlíř. Konstrukce.

Kromě klimatizačních jednotek řeší nový zákon o správě budov i následné úpravy, jako je uzavírání balkonů nebo lodžií. „Máme pár obyvatel, kteří své lodžie uzavřeli a legalizovali, ale je i mnoho těch, kteří to udělali neoprávněně,“ řekl další zástupce stavby.

budova ve Splitu

„Je jedno, jestli je to Split nebo Karlovac. Bez řádné správy budovy uplynulo příliš mnoho času. Nejen, že naše města vypadají nevábně, ale napjaté jsou i vztahy mezi spoluvlastníky a nejasná pravidla,“ dodal Uhlíř.

Kromě inspektorů budou za výkon příkazu zodpovědní také místní obecní dozorci.

„Tyto klimatizační jednotky se stále instalují na fasády. Dokonce i obchodníci, kteří by měli své zákazníky varovat, tak nečiní; prostě pokračují a instalují je. Zatím jsem neslyšel, že by za to někdo dostal pokutu,“ uvedl zástupce stavby.

Přihlaste se k odběru newsletteru Chorvatského týdne





Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com

croatiaweek.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *