- podle chorvatského týdne
-
v
Zprávy
Všichni uniformovaní příslušníci chorvatské policie budou nosit tělesné kamery, které budou povinné při každém zásahu, tportal hlášeno exkluzivně v pátek.
Projekt pořízení tohoto systému a vybavení strážníků bude zahájen v příštím roce, finanční prostředky jsou na tento účel vyčleněny v rozpočtu Ministerstva vnitra.
„Nahrávání zásahů bude sloužit především k ochraně policistů před neoprávněným obviněním a také k ochraně občanů před případným zneužitím pravomoci a nadměrným použitím síly,“ vysvětlil jeden ze zdrojů. tportal.
Tento projekt, jak bylo oznámeno, bude veřejnosti představen v následujících týdnech.
Projekt poprvé ohlášen v roce 2015
V září 2015, e-policie byl vyhlášen projekt, jehož cílem je vybavit policisty tělesnými kamerami pro záznam jejich interakce s občany.
Podle původního plánu měly být záběry archivovány po dobu tří měsíců a občané měli být informováni, že jejich rozhovory jsou nahrávány.
V té době byl systém implementován na 10 místech – na šesti policejních stanicích pod záhřebským policejním oddělením a na policejních odděleních Osijek-Baranja, Primorje-Gorski Kotar, Istrie a Split-Dalmatia County. Každé stanoviště bylo vybaveno e-kiosk obsahující 20 kamer, aplikaci pro sledování přiřazení kamer a systém pro ukládání záznamů.
V říjnu téhož roku začaly policejní hlídky s tělesnými kamerami a proběhla speciální tisková konference k představení systému správy kamer.
„Hlavním účelem použití kamer pro záznam policejních interakcí je chránit policisty před neopodstatněnými stížnostmi, které vytvářejí negativní obraz veřejnosti, a to i v případě, že strážníci postupovali v souladu s předpisy a profesními standardy. Na druhou stranu slouží i k ochraně občanů před případným protiprávním či protiprávním jednáním policie,“ vysvětlilo na tiskové konferenci.
Kromě tělových kamer byla spuštěna také speciální aplikace pro občany. Záměrem bylo, aby občané mohli zaznamenat trestné činy a záběry okamžitě odeslat policii, kde policisté v nejbližším operačním komunikačním středisku viděli snímky nebo videa v reálném čase a mohli okamžitě reagovat, aby pachatele dopadli.
Občané však chtěli nahrát i policii, což vyvolalo mezi strážníky nespokojenost, protože se cítili nepříjemně natáčení veřejností.
Generální odborový svaz ministerstva vnitra a policejní odbor Karlovac vydaly společné prohlášení, ve kterém vyjádřily obavy z údajného poškození dobrého jména policie v důsledku natáčení občanů, přičemž nahrávky byly zveřejňovány i předávány prostřednictvím oficiálního systému hlášení.
Navzdory protestům policie a odborů kamery pokračovaly v natáčení. Oba projekty však náhle skončily jen o několik měsíců později, v prosinci 2015.
Přihlaste se k odběru newsletteru Chorvatského týdne
Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com
croatiaweek.com