American Croatian Congress se stává globální značkou





American Croatian Congress se stává globální značkou

(Foto: Americký chorvatský kongres)

Minulý pátek měl americký chorvatský kongres příležitost zúčastnit se ceremonie, na které se sešli potomci Chorvatů z několika jihoamerických zemí.

Uskutečnilo se online na podcastu BAR CROATA z argentinského Rosaria, což je program, který před 19 lety začal jako RADIO BAR CROATA.

Šéfredaktor profesor Javier Santich spolu se svými kolegy Faustinou Zarichovou a Ivanem Grbačem každý pátek dobrovolně vytvářejí program, který je sledován nejen v Argentině, ale na všech kontinentech.

K chatu se připojují lidé z různých jihoamerických zemí a není neobvyklé přijímat pozdravy ze vzdálených míst, jako je Austrálie, Severní Amerika a Evropa.

BAR CROATA má své dopisovatele, také dobrovolníky, jako je Patricija Avila Kuljis z La Paz v Bolívii a Branka Bezić Filipović ze Splitu v Chorvatsku, která je obzvláště oblíbená v Jižní Americe.

Spojují se s dalšími dobrovolníky z emigrantské komunity. Minulý pátek tedy v rámci programu BAR CROATA Nada Pritisanac Matulich, prezidentka Amerického chorvatského kongresu, představila za asistence Branky Bezić Filipović 15 členství celosvětové rodině chorvatských emigrantů.

Pritisanac Matulich vysvětlil, že Americký chorvatský kongres je nezisková organizace založená v Kalifornii, složená z dobrovolníků ze všech kontinentů. Jeho cílem je propojovat a propojovat emigranty, hájit jejich práva a organizovat projekty v oblastech, jako je kultura, vzdělávání, sport a ekonomika.

Jeden z předních programů kongresu, Projekt vazeb prominentních chorvatských a chorvatských emigrantů, se během pouhých osmi měsíců představil na třech kontinentech, na 14 místech v Chorvatsku a po celém světě.

Loni v létě se americký chorvatský kongres zúčastnil chorvatských světových her v Záhřebu, kde se shromáždili potomci Chorvatů ze všech 50 států USA a získali nejvyšší počet medailí ze všech zúčastněných zemí v HSI 2023, celkem 25 (10 zlatých, 10 stříbrných a 5 bronzových).

Kongres si neúčtuje členské příspěvky a spoléhá na příspěvky svých členů na financování projektů, přičemž největší odměnou je splnění jejich plánů.

American Croatian Congress se stává globální značkou

Program vedený ve slavnostní atmosféře zahájil profesor Javier Santich, který byl spolu se svými kolegy Faustinou Zarichovou a Ivanem Grbačem přijat na kongres a také jejich BAR CROATA.

Z Argentiny získali členství také Adriana Smajic a Joza Vrljicak z Buenos Aires, kteří jsou všem známí jako aktivní členové chorvatské komunity a redaktoři časopisu ‚Studia Croatica‘, který je po mnoho let dostupný online.

Vedle nich získal členství Pablo Rendich, prominentní postava z Buenos Aires, magistrátu Merlo, který je vždy k dispozici, kdykoli je třeba udělat něco chorvatského. Členství získala také Catalina Lonac, honorární konzulka Chorvatské republiky v Tucumanu, a její univerzita San Pablo.

Spolupráce s Catalinou Lonac se datuje od roku 2005, kdy přivítala veterány Hajduku s Brankou Bezić Filipović. Přidal se k nám také Jose Raul Ban ze Střední zemědělské školy ve Venada Tuerta, jejíž studenti navštívili Split University College Aspira v listopadu 2023.

Poté byli přijati noví členové z dalších jihoamerických zemí, například režisér Juan Manuel Ostoja z peruánské Limy. On a jeho univerzita San Ignacio de Loyola, partnerská instituce Split University College Aspira, získali členství. Přidal se i Lucas De la Torre Damianovic z Punta Arenas v Chile, mladý profesor a knihovník Chorvatského domu.

American Croatian Congress se stává globální značkou

Nakonec nechyběla novinářka Ines Pereyra Rivero z Montevidea, která se podílela na uvedení Projektu významných chorvatských a chorvatských emigrantských vazeb v listopadu v nejstarším a nejprestižnějším divadle v Jižní Americe, Národním divadle Solis, a její teta Elena Rivero Vidovich, a. malířka a restaurátorka, která Projektu věnovala jeden ze svých uměleckých obrazů, akryl na plátně.

Dojemný okamžik nastal, když se na obrazovce současně objevili potomci Chorvatů z Argentiny, Uruguaye, Peru a Chile spolu s Nadou Pritisanac Matulich ze San Pedra v Kalifornii a Brankou Bezić Filipović z chorvatského Splitu.

American Croatian Congress se stává globální značkou

Tato jednota stála za námahu a ukázala, že nesmíme

pokulhávají, ale pokračují ve vymýšlení nových projektů a příležitostí, jak propojit Chorvaty z Chorvatska a potomky Chorvatů z celého světa, protože, jak často zdůrazňují v Jižní Americe, „krev je hustší než voda“. A s dosaženou jednotou prostřednictvím vytváření sítí jsou výsledky nezpochybnitelné.





Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com

croatiaweek.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *