Americký fotbal na elitní úrovni debutuje letos v srpnu v Chorvatsku





Americký fotbal na elitní úrovni debutuje letos v srpnu v Chorvatsku

Americký fotbal na elitní úrovni debutuje letos v srpnu v Chorvatsku

Autor: Cole Kinder

Svět amerického fotbalu se soustředí na USA, jak by jeho název napovídal.

Ve všech sportech neexistuje větší liga z pohledu čistých příjmů než NFL a její konkurenční formát s platovými stropy, rotujícími výběry draftů, které se snaží vytvořit větší rovnost, a neustálými novými šampiony v Super Bowlu. zvláště v poslední době zaujala mnoho Evropanů.

Bohužel pro americký fotbal v mnoha evropských zemích však následoval klasický klubový systém, který přinesl svá pozitiva i negativa.

Pozitivní je, že malá až velká města jsou schopna konkurovat na nejvyšší úrovni Schwäbisch Hall Jednorožci v Německu do Bjelovarské zelené rohy v samotném Chorvatsku, městě známém svým bývalým slavným házenkářským týmem.

S tím však přišla i negativa.

Některé národy mají jeden až dva týmy, které vždy vyhrají, a tyto týmy mají tendenci utrácet více než ostatní.

Kromě toho je hraní amerického fotbalu při hraní jeho nejoblíbenější verze, tacklu, poměrně drahé a jeho úroveň hry je poměrně nízká ve srovnání s USA a několika dalšími zeměmi po celém světě.

Platy jako takové stagnovaly pro několik Evropanů, kteří skutečně dostávají kompenzaci, a fanoušci se tolik nehrnou na stadiony ani se moc nedívají na televizi.

To vše se však změnilo v roce 2021, kdy Evropa získala svou vlastní ligu amerického fotbalu ve stylu NFL: European League of Football (ELF).

Od této chvíle se platy zvýšily s více evropskými profesionálními hráči a během tří dosavadních sezón byli oceněni tři různí mistři: Frankfurt Galaxy (2021), Vienna Vikings (2022) a Rhein Fire (2023).

Hamburg Sea Devils navíc skončili dvakrát na druhém místě (2021 a 2022), přičemž Stuttgart Surge skončil na druhém místě jednou (2023).

Tato parita na vrcholu byla usnadněna tím, že se řídila velkou částí modelu NFL.

Liga také zaznamenala obrovský růst.

V roce 2021 hrálo pouze 8 týmů ze tří zemí. Nyní je zde 17 týmů z devíti zemí.

To však není bez nevýhod.

Za prvé, parita je vidět na vrcholu, ale mnoho nevyrovnaných výsledků pravidelné sezóny způsobilo, že sledování ligy je méně zábavné. Týmy musely opustit ligu v polovině sezóny. Nedostatek maloměstských klubů a uzavřený systém působí proti tradičnímu sportovnímu prostředí Evropy, kde má šanci každý.

A ELF odebral fanoušky z domácích lig, které stále hrají. Mnoho z jejích klubů stále soutěží ve svých domácích ligách s druhým týmem, podobně jako hokejový tým Medveščak Záhřeb, který hrál ruskou KHL, slovinskou a rakouskou nejvyšší ligu a zároveň hrál chorvatskou ligu.

Fanoušci si však uvědomují, že díky tomu jsou domácí ligy skutečně na druhém místě, což týmům odebírá vzrušení, které získávají tím, že hrají to nejlepší ve své zemi.

Americký fotbal na elitní úrovni debutuje letos v srpnu v Chorvatsku

Kromě toho některé ligy jako Německá fotbalová liga (GFL) a Rakouská fotbalová liga (AFL) již byly na vysoké úrovni s dobrou návštěvností a sledovaností. A kritici říkají, že ELF účinně ničí možnost otevřeného systému Euro Bowl, který dříve existoval pro nejlepší týmy všech národů, podobně jako Liga mistrů UEFA.

Přesto se ELF nadále rozšiřuje. A konečně, Chorvatsko je součástí vzrušení.

Minulý týden bylo oznámeno, že Hamburg Sea Devils bude hostit Madrid Bravos na Stadionu Šubićevac v Šibeniku dne 24. srpna 2024.

Pravděpodobně půjde o zápas amerického fotbalu nejvyšší úrovně, jaký se kdy v Chorvatsku konal.

ELF také oznámilo, že plánují vytvořit a víkendový festival mimo akci a rozšířit stadion na možná 10 000 lidí s dočasnými tribunami.

Zatímco chorvatská diaspora viděl mnoho vítězů Super Bowl jako trenéry a hráče, v tuzemsku Chorvatsko nikdy zcela nedosáhlo elitního statusu.

narozeniny Šibeniku

Šibenik

To je z velké části způsobeno novostí hry, protože bývalý Zagreb Thunder byl v roce 2005 prvním chorvatským týmem.

Od té doby vzniklo mnoho takových klubů Rozdělení mořští vlci které se důsledně vyskytovaly v horní části vlajkových a bojových řad.

Kromě toho, podobně jako v basketbalu, byly zřízeny regionální ligy, které zahrnovaly chorvatské strany.

Ale úroveň amerického fotbalu v místech jako Německo, Rakousko a několik dalších v Evropě je mnohem vyšší a ELF je nejvyšší z celé Evropy.

Co to znamená pro Chorvatsko?

Jak již bylo zmíněno dříve, každý ve světě amerického fotbalu uznává potenciál Chorvatska a vidí v něm budoucí semeniště amerického fotbalu, pokud budou provedeny správné investice.

Dokonce i v Evropě je chorvatská diaspora tak prominentní, jako je generální ředitel ELF narozený v Hamburku Željko Karajica, jehož rodiče pocházejí z Chorvatska.

Jiné národy si však vedly mnohem lépe, včetně sousedních Slovinska a Srbska.

Příjezd ELF do Chorvatska je tedy šancí pro chorvatský lid ukázat se a zabalit Šibenik a dokázat ELF, že Chorvatsko si zaslouží tým, který bude mít dobrou podporu.

Pokud se to podaří, pak by Chorvatsko mohlo mít v blízké budoucnosti tým, který by vytvořil potenciální cestu pro domácí profesionální hráče.





Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com

croatiaweek.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *