Byla spuštěna chorvatská národní mapa mořských stanovišť





Byla spuštěna chorvatská národní mapa mořských stanovišť

Byla spuštěna chorvatská národní mapa mořských stanovišť

Chorvatsko dosáhlo významného milníku úspěšným spuštěním Národní mapy mořských biotopů v Institutu oceánografie a rybolovu ve Splitu.

To znamenalo vyvrcholení projektu „Mapování pobřežních a podmořských biotopů v Jaderském moři pod národní jurisdikcí“, v jehož čele stojí Ministerstvo hospodářství a udržitelného rozvoje Chorvatské republiky (MINGOR) ve spolupráci s konsorciem více než 200 odborníků.

Institut oceánografie a rybářství uvedl, že cílem projektu je zlepšit znalosti a dostupnost dat o biodiverzitě a sloužit jako základ pro účinnou ochranu jadranského ekosystému a udržitelné využívání přírodních zdrojů.

Nově spuštěná Národní mapa mořských biotopů představuje klíčový nástroj pro udržitelné řízení mořských zdrojů a komplexní územní plánování námořních prostor, které zahrnuje rybolov a cestovní ruch.

Komplexní projekt vyžadoval multidisciplinární přístup, který spojoval odborníky na oceánografii, geologii, ekologii, pokročilou robotiku a umělou inteligenci.

Mezi klíčové spolupracovníky patřil Institut oceánografie a rybářství, OIKON Ltd. – Institut aplikované ekologie, Chorvatský geologický institut, Fakulta geodézie Univerzity v Záhřebu a Institut Ruđera Boškoviće ve spolupráci s Chorvatským hydrografickým institutem a společnostmi ECOTECH Ltd, SCIOM Ltd a DVOKUT – ECRO Ltd.

Ředitel Ústavu oceánografie a rybářství Dr. Živana Ninčević Gladan vyjádřila hrdost na úspěchy týmu a zdůraznila význam multidisciplinárního přístupu. Dr. Aljoša Duplić, ředitel odboru ochrany životního prostředí a ochrany přírody MINGOR, zdůraznil význam projektu pro řádné řízení a ochranu Jaderského moře.

Složitost projektu a zásadní roli v budoucnosti Jaderského moře podtrhl Dr. Aljoša Duplić s tím, že podrobná mapa pokrývá 51 % Jadranu a poskytuje zásadní údaje pro inteligentní, udržitelné využívání zdrojů a plánování hospodářského rozvoje. Zmínil také plány na budoucí zmapování zbývajících 49 % chorvatské části Jadranu.

Za realizátory projektu Dalibor Hatić z OIKON Ltd. zdůraznil význam technologického pokroku a multidisciplinarity v tomto úsilí. Projekt zahrnoval rozsáhlé mapování, pokrývající hloubky až 40 metrů, chráněná území a lokality Natura 2000 s využitím různých metod, jako jsou akustické a dálkové průzkumy, přímá pozorování a modelování.

Dr. Ante Žuljević, vedoucí mapovacích aktivit, podrobně popsal komplexní přístup zahrnující více než 6 500 km² přímého mapování a použití modelů neuronových sítí založených na vzorcích sedimentů a údajích o rybářských expedicích. Mapování pokrývající 18 % přímo pozorovaných a 82 % modelovaných oblastí využívalo pokročilé technologie, jako jsou vytahovací kamery a satelitní snímky.

Navzdory složitosti a rozsáhlé práci v terénu byl projekt dokončen ve stanovených lhůtách, což prokázalo obětavost a efektivitu společného úsilí.

Celkové náklady projektu činily 11,9 milionů EUR, přičemž 85 % spolufinancování EU a národní spolufinancování z Fondu pro ochranu životního prostředí a energetickou účinnost. Úspěšné dokončení tohoto projektu je nejen přínosem pro Chorvatsko, ale také přináší cenné poznatky mezinárodní vědecké komunitě.

Můžete vidět mapu tady.





Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com

croatiaweek.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *