Sport
  Mirela Kardašević

Mirela Kardašević (Foto: Soukromé album)

Od 4. do 10. července 2024 se v Bělehradě konalo CMAS World Pool Freediving Championship.

Této prestižní soutěže se zúčastnilo přes 150 sportovců z více než 40 zemí, mezi nimiž vynikla Chorvatka Mirela Kardašević, která získala tři medaile a vytvořila nový světový rekord.

Získala zlatou medaili s novým světovým rekordem v dynamické apnoe s monoploutví (282 metrů), stříbrnou medaili v dynamické apnoe s bifiny (260 metrů) a stříbrnou medaili v dynamické apnoe bez ploutví (209 metrů).

(Foto: soukromé album)

Na mistrovství světa startoval i Vanja Peleš, který získal stříbrnou medaili v dynamické apnoe bez ploutví s 216 metry, stříbrnou medaili si zajistil Goran Čolak v dynamické apnoe s monoploutví s 285 metry.

Mirela Kardašević se stala nejúspěšnější atletkou mistrovství světa, získala nejvíce medailí a vytvořila nový světový rekord ve své kategorii.

„Mistrovství světa v bazénu v Bělehradě skončilo a já jsem s výsledky velmi spokojen, protože všechny tři jsou mé dosavadní nejlepší osobní výsledky. Doufal jsem v o něco lepší výsledky v prvních dvou disciplínách, ale vzhledem k tomu, že jsem na mistrovství světa dva roky nezávodil, musím být skromný a vděčný za to, čeho jsem dosáhl, zvláště v poslední den, kdy stres vrcholil , a překvapil jsem sám sebe touto deskou.

Přes všechny potíže a stres, kterému jsme s kolegy v posledních dvou až třech měsících kvůli pozastavení čelili, je dosažení těchto výsledků velkým úspěchem a opět ukazuje, že Chorvatsko patří ve freedivingu mezi nejsilnější země na světě.

Za to vše vděčíme našemu trenérovi Ivanu Drvišovi, který nás i přes četné překážky neustále motivoval a díky němu jsme opět dosáhli vynikajících výsledků,“ řekl Mirela Kardašević.

S těmito výsledky se naši potápěči kvalifikovali na Světové hry v Číně příští rok. Světové hry 2025 se budou konat od 7. do 17. srpna v Chengdu a poprvé bude součástí atletického programu i freediving. Soutěže budou pod záštitou CMAS, globálního řídícího orgánu pro sportovní potápění.

Za zmínku stojí, že Mirela Kardašević byla spolu s dalšími devíti špičkovými sportovci a trenéry nedávno suspendována Chorvatským potápěčským svazem.

Toto rozhodnutí vyvolalo spory ve sportovní komunitě a Iniciativa Apnea SOS 2021, zahrnující chorvatské reprezentanty a trenéry potápěčských sportů, veřejně vyjádřila nespokojenost s rozhodnutím federace.