Chorvatské lázně v době prudkého nárůstu cestovního ruchu čekají na generální opravu






(Foto kredit: Damir Mrvčić)

Na konferenci „Termální vody – včera, dnes, zítra“ ve Varaždinske Toplice byly představeny plány na výstavbu/renovaci několika chorvatských lázní.

Zdravotní cestovní ruch roste o 20 % ročně

Zdravotní turistika je celosvětově nejrychleji rostoucím segmentem cestovního ruchu s odhadovanou roční mírou růstu kolem 20 %. Chorvatská vláda si uvědomila tento obrovský potenciál hospodářského růstu a rozhodla se na začátku roku financovat pět velkých projektů prostřednictvím Národního plánu obnovy a odolnosti v hodnotě téměř 57 milionů eur.

Mezi tyto projekty patří zlepšení ubytování a vybavení hotelu Minerva ve Varaždinske Toplice s podporou ve výši 17,1 milionu eur. Varaždinske Toplice, známé nejstaršími a nejzachovalejšími termálními lázněmi v Chorvatsku a jako evropské centrum starověku, se tak obohatily o další nový projekt EU.

To bylo jedním z témat, o nichž se dnes diskutovalo na mezinárodní odborné konferenci „Termální voda, včera, dnes, zítra“ v rámci třídenní akce Aquafest 2024.

Konference pořádané CK Varaždinske Toplice v čele s ředitelkou Lanou Husnjak a Místním muzeem za podpory města Varaždinske Toplice se zúčastnila pí. Silvija Zagorec, zástupkyně krajského prefekta, paní Dragica Ratković, starostka Varaždinske Toplice, paní Mirjana Vuković z Ministerstva zdravotnictví, pí. Antonija Drmić, vedoucí oddělení pro speciální formy cestovního ruchu, a Mr. Tadimir Radobolja, vedoucí oddělení pro správu fondu cestovního ruchu, oba z ministerstva cestovního ruchu a sportu.

(Foto kredit: Damir Mrvčić)

Na konferenci vystoupili Denis Kovačić, ředitel Speciální nemocnice pro léčebnou rehabilitaci ve Varaždinske Toplice, Melita Bartoš z Daruvarských Toplic, Anita Vondrak z Lipik Spa a speciální host Mr. Iztok Altbauer, ředitel Slovinského svazu lázní. Željka Sladović z Geoda představila nové zkušenosti a odborné analýzy o využití geotermální energie.

Denis Kovačić zdůraznil význam nemocnice pro celou destinaci a vyjádřil uspokojení nad tím, že se speciální nemocnice a lázně mohly poprvé ucházet o takové finance. Představil plány na finanční prostředky získané prostřednictvím Národního plánu obnovy a odolnosti (NPOO) zaměřené na zlepšení kvality ubytování a vybavení hotelu Minerva ve Varaždinske Toplice.

Za uplynulé čtyři roky toho dosáhli hodně s dříve získanými prostředky z Operačního programu Konkurenceschopnost a soudržnost a nyní s prostředky NPOO na modernizaci interiéru a vybavení Minervy. Zvýšili standardy, provedli energetické renovace ve stávajících zařízeních a v září loňského roku otevřeli novou budovu jako Národní centrum pro poranění páteře.

(Foto kredit: Damir Mrvčić)

Nyní jsou v procesu veřejné výzvy k předkládání nabídek na zvýšení kvality ubytování a vybavení hotelu Minerva se zaměřením na venkovní i vnitřní bazény a vylepšení interiérů, náměstí, pokojů, koupelen a instalatérství. Cílem je dokončit letošní letní koupací sezónu a zahájit práce na podzim, počínaje venkovními a vnitřními bazény, aby byly připraveny na další koupací sezónu.

Zbývající práce si pravděpodobně vyžádají uzavření hotelu na podzim, ale snaží se, aby toto období bylo co nejkratší.

Starosta Ratković zdůraznil, že Varaždinske Toplice se vrací ke kořenům kontinentálního cestovního ruchu, obohacuje turistickou nabídku o špičkové služby a další akce. Renovace hotelu, financovaná tak, aby splňovala 4hvězdičkové standardy, výrazně podpoří turistický ruch. Nově také otevřeli čtyřhvězdičkový Hotel Bernarda s wellness centrem a dále obohacují zdejší nabídku.

Pan. Iztok Altbauer se podělil o zkušenosti slovinských lázní, které kladou důraz na blízkost přírody, vzdálenost od davů a ​​holistický přístup. Slovinské lázně patří mezi jejich nejúspěšnější produkty cestovního ruchu, přičemž každé z nich má jedinečné vlastnosti.

(Foto kredit: Damir Mrvčić)

Terme Zreče je například známé jezery s léčivým bahnem v nadmořské výšce 1500 metrů. Navzdory historii dlouhé přes 600 let jim chybí zachovalá místa jako Varaždinske Toplice. Slovinské lázně se prodávají jako celoroční produkty pro všechny generace a využívají fondy EU již 15 let, počínaje výstavbou apartmánových komplexů a kempů.

Kladou důraz na lázeňská střediska s novými hotely, wellness nabídkami, bazény a rodinnými programy budovanými za posledních 25 let. Zejména 12–13 % přenocování je hrazeno ze zdravotního pojištění, zbytek je určen pro komerční účely.

Terme Laško nedávno oslavilo 170 let existence, postavilo nový wellness hotel a může se pochlubit 70letou tradicí rehabilitace.

(Foto kredit: Damir Mrvčić)

Terme 3000 Moravske Toplice je známé svou černou termální minerální vodou využívanou k léčebným účelům, objevenou náhodně při hledání ropy. Terme Olimia je mezi Chorvaty dobře známá a pyšní se „architektonickou dokonalostí“. Na rozdíl od Dolenjske Toplice, kde zdravotní turistika představuje 45 %, pouze 3–4 % nabídky Olimia souvisí se zdravím, zbytek jsou wellness služby.

Termální lázně Ptuj, podobně jako Varaždinske Toplice, jsou jedny z nejmladších, ale pyšní se svým 4+hvězdičkovým hotelem. Čateške Toplice je největším koupalištěm a Radeče je tradiční koupaliště z dob Rakouska-Uherska. Nejstarší termální lázně Dobrna se datují do roku 1403 a jejich součástí je park navržený podle feng-šuej. Šmarješke Toplice má jediný dřevěný bazén s termální vodou, zatímco Talaso Strunja, jediné lázeňské místo bez termálního zdroje, se nachází v chráněném přírodním parku.

(Foto kredit: Damir Mrvčić)

Daruvarské Toplice jsou centrem léčebné a sportovní rehabilitace se zdrojem léčivé termální vody a minerálního bahna. Prostředky z NPOO budou investovány do termálního hotelu Termal, kde menší část půjde na wellness.

Jejich park je jednou z nejvýznamnějších krajinářských zahrad v Chorvatsku se čtyřmi chráněnými historickými budovami a Centrálními bahenními lázněmi z roku 1404. Plány do budoucna zahrnují špičkové wellness a spa centrum, dva venkovní a jeden krytý termální bazén a biozahrádka pro restauraci Terrace, již 12 let zařazena mezi 100 nejlepších chorvatských restaurací.

Zaměřují se na služby pro lidi se speciálními potřebami, získávají uznání. Přestože oficiální termín prací je 30. června 2025, počítají s prodloužením.

Lipik je známý pro svou termální vodu, lipicány a výrobu skla s léčivou vodou z římských dob. Lázeňský park existuje od roku 1808 a vyvíjejí Kneippovu terapeutickou cestu v hodnotě 40 000 eur.

Zbourají budovu Fontana a přemění ji na hotel pro zdravotní turistiku, čímž vytvoří nová pracovní místa, rozvinou zdravotní turistiku a zvýší počet turistů. Jejich cílem je přilákat místní a zahraniční investory a zlepšit kulturní a rekreační nabídky, aby získaly uznání.

(Foto kredit: Damir Mrvčić)

„Všechny tyto lázně, jejichž příběhy jsme slyšeli, mají zářnou budoucnost, až k Varaždinské Toplici. Věřím, že každá z nich bude generátorem vyšších příjmů a uznání hodnotných chorvatských destinací,“ uzavřela Lana Husnjak, ředitelka Turistického sdružení Varaždinske Toplice.

Velmi atraktivní celodenní program a večerní antické podívané pokračují až do pátečního pozdního večera, v sobotu začíná v 10 hodin dětské dílničky a v 10:30 velkolepý průvod nymf a Římanů. Pro zbývající program navštivte Aquafest na Facebooku.





Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com

croatiaweek.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *