ZÁHŘEB (Hina) – V chorvatských parlamentních volbách 17. dubna bude k dispozici celkem 6 884 volebních místností, což je o 115 méně než před čtyřmi lety.
Určení volebních místností v Chorvatsku není v kompetenci Státní volební komise (DIP), ale spíše volebních komisí volebních okrsků, které se rozhodly snížit jejich počet, pravděpodobně na návrh obecních a městských komisí, aby se zajistilo, že voliči nebudou ochuzeni o dostupnosti volebních místností, uvedla SEC.
V deseti volebních okrscích v Chorvatsku se ve středu otevře 6544 volebních místností. Nejvíce jich je ve volebních okrscích 2 (854) a 7 (825), naopak nejméně volebních místností má volební obvod 1 (365).
Dočasně zaregistrovaní voliči v Chorvatsku budou volit ve 102 zvláštních volebních místnostech, voliči v ústavech sociální péče v 91, vězni ve 28, námořníci v 15 a voliči v ozbrojených silách ve dvou speciálních volebních místnostech.
Žádné volební místnosti na Ukrajině, v Izraeli, Finsku a Japonsku
V zahraničí bude 110 volebních místností, ve volebním obvodu 11, který je určen pro diasporu, o dvě méně než v roce 2020. Hlasovat se bude ve 41 zemích, což je stejný počet jako v předchozích parlamentních volbách.
Na rozdíl od voleb v roce 2020 se nebude hlasovat ve Finsku, Japonsku, Izraeli a na Ukrajině, ale volební místnosti budou v Chile, Indonésii, Spojených arabských emirátech a Jižní Africe.
DIP vysvětlil, že volební místnosti na diplomatických a konzulárních misích jsou určeny ve spolupráci s komisí Ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí pro přípravu a koordinaci parlamentních voleb s přihlédnutím k možnosti uspořádání volebních místností na jednotlivých misích.
Při určování volebních místností v zahraničí se přihlíží k bezpečnostní situaci v přijímající zemi, k možnosti zajištění minimálních podmínek pro práci volebních komisí a mimo jiné k tajnosti hlasování, uvedla SEC.
Hlasování v zahraničí se bude konat během dvou dnů, budou zvoleni tři poslanci
Diaspora neboli chorvatští občané bez bydliště v Chorvatsku budou volit ve dvou dnech, v úterý 16. dubna a ve středu 17. dubna. Budou volit tři z celkových 151 členů chorvatského parlamentu.
Ze 110 volebních místností v zahraničí je 43 v Bosně a Hercegovině, o dvě méně než v roce 2020, a kromě obvyklých šesti měst bude možné volit také v severovýchodním městě Orašje, kde budou otevřeny čtyři volební místnosti.
Nejvíce volebních místností, celkem 22, bude mít Mostar, o dvě více než před čtyřmi lety. Je to jediné město, kromě Livna, kde se počet volebních místností nesnížil.
Oproti stavu před čtyřmi lety bude ve Vitezu místo 10 pět volebních místností, v Sarajevu čtyři místo šesti, dvě v Tuzle místo tří, jedna v Banja Luce místo dvou a čtyři volební místnosti v Livnu, stejný počet jako v roce 2020. Při určování počtu volebních místností v Bosně a Hercegovině jsme postupovali podle doporučení komise ministerstva zahraničí, uvedla SEC.
Německo a Srbsko s jednou volební místností více než v roce 2020
V Německu bude 12 volebních místností, o jednu více než v roce 2020. Generální konzuláty v Mnichově a Stuttgartu budou mít po třech (ve srovnání se dvěma ve volbách v roce 2020), generální konzulát ve Frankfurtu a chorvatská ambasáda v Berlíně budou mít po dvou (stejně jako v roce 2020) a konzuláty v Hamburku a Düsseldorfu budou mít po jednom (v porovnání se dvěma v roce 2020).
V USA a Austrálii budou po čtyřech volebních místnostech, na ambasádách ve Washingtonu a Canbeře a také na generálních konzulátech v New Yorku, Los Angeles a Chicagu a v Sydney, Melbourne a Perthu.
Itálie a Srbsko budou mít po třech volebních místnostech. V Itálii bude k dispozici po jedné volební místnosti v Římě, Terstu a Miláně a v Srbsku bude otevřena jedna v Bělehradě a dvě v Subotici.
Dvě volební místnosti budou každá v Černé Hoře (Podgorica a Kotor), Rakousku (obě na velvyslanectví ve Vídni), Maďarsku (Budapešť a Pécs), Švýcarsku (Bern a Curych) a Kanadě (Ottawa a Mississauga).
Všechny ostatní země budou mít po jedné volební místnosti, včetně například Dánska, Chile, Indonésie, Spojených arabských emirátů, Číny a Ruska.
Hlasování v zahraničí
Voliči s bydlištěm v Chorvatsku, kteří se dočasně zaregistrovali k hlasování ve volební místnosti v zahraničí nebo kteří získali potvrzení o hlasování mimo místo svého bydliště, mohou volit ve volebních místnostech v zahraničí.
Voliči, kteří nemají bydliště v Chorvatsku, mohou volit ve volebních místnostech v zahraničí, pokud jsou registrováni z moci úřední pro danou volební místnost, protože mají e-občanský průkaz s adresou v zahraničí nebo se zaregistrovali na vlastní žádost.
Pokud volič, který nemá místo pobytu v Chorvatsku, není registrován, může v den hlasování požádat o voličský průkaz, kterým prokáže své právo volit, uvedl DIP.
Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com
croatiaweek.com