V severní Kalifornii se slavnostně slavilo výročí 101. narozenin nedávno zesnulého Miljenka ‚Mike‘ Grgicha.
Ceremoniál k uctění jeho pozoruhodného života a odkazu, jakož i jeho manželky Tatjany Grgich, zahájila v údolí Napa jejich dcera Violet Grgich, prezidentka Grgich Hills Estates.
Mezi účastníky oslav byla rodina a přátelé, stejně jako významní odborníci z vinařského průmyslu v Napa Valley. Zejména Dr. Carole Meredith, která analýzou DNA dokázala, že Zinfandel, odrůda révy pěstovaná v Napa Valley, pochází z Chorvatska a sdílí stejnou DNA jako Kaštelanski crljenac.
Nechyběla ani Joanne Depuy, která se zúčastnila historického „Soudu Paříže“ a slepé degustace vín v Paříži v roce 1976, která zařadila kalifornská vína na světovou mapu toho nejlepšího.
Na vznešenosti obřadu svou přítomností a adresami přispěli senátor Bill Dodd a kongresman Mike Thompson.
Mezi mnoha řečníky chorvatská civilní zástupkyně při OSN NY a prezidentka globální organizace „Americko- chorvatský kongres“ Nada Pritisanac Matulich vyjádřila podporu a vděčnost Chorvatům a chorvatským organizacím z pěti kontinentů a zdůraznila, jak hrdí jsou Chorvaté na celém světě. rodina Grgichů.
Bylo těžké najít ta správná slova, která by širší veřejnosti sdělila míru úcty, vděčnosti a hrdosti, kterou řečníci vyjádřili výjimečnému páru, Miljenkovi a Tatjaně Grgichovým.
Jako uznání Miljenkova přínosu pro americký vinařský průmysl byl Miljenko ‚Mike‘ Grgich 7. března 2008 uveden do „Síně slávy amerických vinařů“ Kulinářským institutem.
Smithsonian National Museum of American History ve Washingtonu, DC, představoval Miljenko ‚Mike‘ Grgich na své první velké výstavě o historii jídla. Hlavní náplní výstavy byla revoluce v americkém vinařství ve druhé polovině 20. století.
Na výstavě bylo vystaveno Chardonnay z roku 1973 od Miljenka Grgiche, které triumfovalo v Paříži v roce 1976, spolu s malým kartonovým kufříkem, který si přivezl z Chorvatska s knihami o vinařství a jeho slavným baretem.
V roce 2013 časopis „Smithsonian“ zveřejnil seznam „Sto a jednoho objektu, který vytvořil Ameriku“ a knihu „Historie Ameriky ve sto a jednom objektu“.
Mezi neocenitelnými historickými předměty, jako je klobouk Abrahama Lincolna, telefon Alexandra Grahama Bella a skafandr Neila Armstronga, jsou dvě láhve Chardonnay vyrobené Mikem Grgichem ve vinařství Chateau Montelena, které triumfovalo v „Soudu Paříže“ v roce 1976.
U příležitosti svých 93. narozenin vydal Grgich své paměti s názvem „Sklenice plná zázraků“. V knize popsal cestu mladého Chorvata za svobodou a příležitostí splnit si svůj americký sen a stal se jednou z nejváženějších a nejmilovanějších legend v dějinách vinařství, a to navzdory četným výzvám, kterým čelil po celý svůj dlouhý život. život.
V den Miljenkových 101. narozenin v Yountville, malém městečku poblíž vinařství ‚Grgich Hills Estates‘, se na jeho počest konala slavnost sázení stromů v Parku přátelství pořádaná organizací „Roots of Peace“, jejímž hlavním je rodina Grgichů. dárce.
Spolu s Violet Grgich obřad zdobila přítomnost zakladatelky organizace Heidi Kuhn a Marjorie Mohler, starostky Yountville.
Tatjana Grgich, méně známá Miljenkova manželka, sloužila jako prezidentka „nadace Tatjany Grgich“ 30 let. Nadace podporuje řadu místních a národních charitativních organizací, které pomáhají mládeži v konfliktních oblastech po celém světě.
Od roku 1986 je Tatjana členkou správní rady The Catholic University of America ve Washingtonu, DC. Pracovala také jako filantropka a členka správní rady ‚Pacem in Terris‘ (Institut pro mír na Zemi) na LaRoche College v Pittsburghu, PA. Kromě své filantropie byla známá svými chorvatskými specialitami a láskou k fotografování.
Byla také jedním ze zakladatelů WIRED International, organizace, která zahájila svou činnost v roce 1997 a poskytuje internetové připojení ve válkou zničených městech a nyní se zaměřuje na lékařskou a zdravotní výchovu v zaostalých regionech po celém světě prostřednictvím počítačových technologií.
Ceremoniál umocnilo vystoupení pěveckého sboru ‚Zora‘ ze San Jose v Kalifornii za zpěvu oblíbených písní rodiny Miljenko a Tatjany Grgichových. Byl to den k zapamatování, hrdě potvrzující, že naše Chorvatsko je malá země skvělých lidí, což uznala i velká Amerika, která jednoho z nich ctí.
Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com
croatiaweek.com