Chorvatsko je opět mistry světa v plážové házené

Sport
Chorvatský tým v plážové házené 2024

(Foto kredit © Jozo Cabraja/ kolektivf)

Chorvatští plážoví házenkáři napsali další skvělou kapitolu v historii tohoto sportu.

Chorvatsko právě vyhrálo mistrovství světa v plážové házené mužů v roce 2024 v čínském Pingtanu a úspěšně obhájilo svůj titul mistra světa, který získali před dvěma lety v Řecku.

Chorvatsko nyní získalo svou čtvrtou zlatou medaili. Tento úspěch je staví jen o jeden titul za Brazílií.

Během posledních pěti mistrovství světa bylo Chorvatsko třikrát korunováno jako šampion a získalo dvě stříbrné medaile, čímž si upevnilo postavení světové velmoci.

Chorvatsko si zajistilo titul v Číně bez jediné porážky. V napínavém finále, repríze finále před dvěma lety, se střetli s Dánskem.

Podle očekávání to byl velmi dramatický zápas. Chorvatsko vyhrálo první set 23-18. Do druhého setu vstoupilo silně Dánsko, které vedlo 2-8. Nicméně,

Chorvatský brankář Stipe Maleničić předvedl několik skvělých zákroků a vrátil Chorvatsko zpět do hry. Chorvatsko se drželo až do konce, ale dostavila se únava a promarnilo několik jasných šancí, což Dánsku umožnilo vyhrát set 18-23.

To vedlo k přestřelce. Chorvatský tým prokázal větší klid a inteligenci, nakonec vyhrál 9-6. Klíčovým momentem byl zákrok brankáře Maleničiće proti Joachimu Trend Hansenovi v první sérii.

Chorvatští hráči zůstali bezchybní a zkušený Ivan Dumenčić si zajistil vítězství pouhým bodem ve finálové sérii, což stačilo k velkolepé oslavě.

Chorvatsko tak po triumfech v Cádizu (2008), Budapešti (2016), Krétě (2022) a nyní Pingtanu (2024) počtvrté vystoupalo na světovou špičku.

Chorvatský tým byl: Stipe Maleničić, Filip Dominik Hančić, Ivan Dumenčić, Ivan Jurić, Josip Dukeš, Valentino Valentaković, Nikola Finek, Lucian Bura, Josip Leko a Filip Goričanec.

Včetně trenérského personálu Mladen Paradžik, Mario Močilac, Goran Krušelj, a Ante Taraš.

Bronzovou medaili získal tým Portugalska, který porazil Německo 2:0 (25:24, 20:18).

Mezitím chorvatský tým žen dokončil soutěž na 7. místě. Ve svém posledním zápase Chorvatsko porazilo Brazílii 2-1 (20-15, 18-26, 12-10). I o tomto vítězství rozhodl rozstřel.