V pátek 13. prosince v poledne (SEČ) se v Curychu uskuteční losování evropské kvalifikace o mistrovství světa ve fotbale 2026 v Mexiku, Spojených státech a Kanadě.
Dobrá zpráva pro Chorvatsko, protože si zajistilo místo v Pot 1 jako nejlepší nasazené do losování.
Chorvatskospolu s dalšími čtvrtfinalisty z Ligy národů UEFA – Dánsko, Francie, Německo, Itálie, Nizozemí, Portugalskoa Španělsko – získali místa v Pot 1.
Jsou spojeni Anglie, Belgie, Švýcarskoa Rakouskokteří se kvalifikovali na základě svých pozic v nejnovějším žebříčku FIFA.
Zbývající týmy byly rozděleny do čtyř dodatečných osazovacích nádob, rovněž určených podle nejnovějšího žebříčku FIFA. Finální nasazování zajišťuje vyrovnané rozdělení týmů, které bojují o 16 evropských míst na mistrovství světa.
Formát soutěže
V kvalifikaci se utká celkem 54 evropských zemí rozdělených do 12 skupin po čtyřech nebo pěti týmech. Zápasy budou probíhat od března do listopadu 2025 ve formátu doma a venku.
Vítězové skupin si zajistí přímou kvalifikaci na mistrovství světa, druzí postoupí do play-off.
Dopad finále Ligy národů 4
Pro týmy, které jsou stále ve sporu v UEFA Nations League, jako je Chorvatsko, představuje losování jedinečnou výzvu. Vzhledem k tomu, že finále 4 Ligy národů se koná v červnu 2024, bude se losování označovat jako „vítěz čtvrtfinále 1“, „poražený ve čtvrtfinále 1“ a tak dále.
Tento přístup umožňuje flexibilitu, protože výsledky těchto zápasů určují konkrétní rozdělení skupin.
Vítězové čtvrtfinále Ligy národů budou zařazeni do skupin se čtyřmi týmy a budou hrát své kvalifikace od září do listopadu 2025.
Mezitím mohou být poražení ve čtvrtfinále rozlosováni do skupin se čtyřmi nebo pěti týmy.
Chorvatská cesta
Chorvatsko, které je v nejnovějším žebříčku FIFA na 13. místě, se příští rok v březnu utká s Francií ve čtvrtfinále Ligy národů. Od tohoto výsledku bude záviset jejich umístění v kvalifikaci. Výhra by zaručila místo v menší skupině, zatímco prohra by zavedla možnost umístění ve větší skupině.
Semínka pro remízu
• Hrnec 1: Francie, Španělsko, Anglie, Portugalsko, Nizozemsko, Belgie, Itálie, Německo, Chorvatsko, Švýcarsko, Dánsko, Rakousko.
• Hrnec 2: Ukrajina, Švédsko, Turecko, Wales, Maďarsko, Srbsko, Polsko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Česká republika, Norsko.
• Hrnec 3: Skotsko, Slovinsko, Irská republika, Albánie, Severní Makedonie, Gruzie, Finsko, Island, Severní Irsko, Černá Hora, Bosna a Hercegovina, Izrael.
• Hrnec 4: Bulharsko, Lucembursko, Bělorusko, Kosovo, Arménie, Kazachstán, Ázerbájdžán, Estonsko, Kypr, Faerské ostrovy, Lotyšsko, Litva.
• Hrnec 5: Moldavsko, Malta, Andorra, Gibraltar, Lichtenštejnsko, San Marino.
Žebříčky FIFA a nedávné výsledky
V čele žebříčku FIFA zůstává Argentina, následovaná Francií na druhém místě. První pětku uzavírá Španělsko, Anglie a Brazílie. Portugalsko se vyšplhalo na šesté místo, zatímco Belgie klesla na osmé místo. Nizozemsko se posunulo na sedmé místo a Německo se vrátilo do první desítky a postoupilo na deváté místo.
Chorvatské vystoupení v listopadu, prohra 0:1 se Skotskem a remíza 1:1 s Portugalskem v Lize národů, způsobilo, že se propadlo o jednu pozici na 13. místo. Jejich nadcházející zápasy proti Francii a dalším rivalům Ligy národů by mohly dále ovlivnit jejich umístění ve FIFA.
Příští žebříček FIFA bude zveřejněn 19. prosince a poskytne aktualizovaný pohled na globální fotbalovou hierarchii po rušném podzimu mezinárodních zápasů.
Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com
croatiaweek.com