Autor: Vesna Dizdar SpajiC / Kristina Dizdar KordiC
Je to již podesáté, co byli zástupci chorvatských spolků ve Francii pozváni k účasti na ceremonii oživení věčného plamene u hrobu neznámého vojína pod Vítězným obloukem.
Tato akce uctívá chorvatské vojáky, kteří položili své životy za svou vlast a svobodu.
Ceremoniál je pořádán pod záštitou Velvyslanectví Chorvatské republiky v Paříži pod vedením pí. Senka Burić, chargé d’affaires Velvyslanectví Chorvatské republiky ve Francii, za asistence chorvatského vojenského vyslance, plukovníka Sandry Jonić.
Tato pocta se datuje do roku 1956, kdy Chorvati z Paříže s Mirko Meterem v čele Chorvatského dělnického výboru dostali příležitost umístit na Invalidovnu pamětní desku na počest chorvatských vojáků, kteří bojovali po boku francouzské armády z Louis XIV Napoleonovi.
Jak řekl armádní generál Zeller, vojenský guvernér Paříže, během svého projevu 28. října 1956, tato deska „je určena k uchování památky chorvatských vojáků, kteří v mnoha obdobích naší historie mísili svou krev s krví francouzských vojáků. , sdíleli své utrpení a svou slávu.“
Dne 14. října 2009, u příležitosti výročí vytvoření ilyrské provincie, byl tento ceremoniál vysílán pod Vítězným obloukem za přítomnosti chorvatských vojáků oblečených v Napoleonových uniformách.
V roce 2024 se koná 10. ročník této ceremonie, která se již několik let koná v den chorvatské státnosti s cílem ocenit všechny chorvatské vojáky, kteří zemřeli za svou vlast a svobodu.
Na letošním ročníku zazpívala Lijepa Naša a cappella Vesna Dizdar Spajić a francouzskou státní hymnu zazpíval francouzský veterán.
Poté vedoucí slavnosti vyhlásila spolky a šest mladých dívek v národních krojích přineslo věnce, které zástupci spolků položili.
Mladé dívky svými kostýmy poznamenaly kulturní dědictví západního Sriemu (Josipa Spajić), Posaviny (Emilija Kordić), Vrliky (Rea Lacić), Imotského (Anamaria Kordić), Makarské (Pavla Kordić) a Drniše (Lea Kordić), což přispělo ještě zvláštnější rysy obřadu.
Mladí lidé se tohoto ceremoniálu tímto způsobem účastní již podruhé. Rádi bychom poděkovali Centru pro tradiční kulturní dědictví Záhřeb za pomoc a podporu.
Závěr ceremonie byl ve znamení oživení věčného plamene a podpisu do pamětní knihy pí. Burić a Jonić.
Oslavu Dne státnosti zakončil koktejl na ambasádě za přítomnosti splitské klapy Mriža, která k největší spokojenosti hostů zazpívala chorvatskou a francouzskou hymnu a dalmatské písně.
Francouzští Chorvati jsou konečně vděční Francii, která umožnila uctít chorvatské vojáky, kteří položili své životy za svobodu, ale také chtějí tímto aktem říci, že spolu s Francií jsou součástí Evropské unie, chce a brání mír a svobodu.
Účastníci: CRICCF – HSK • Sdružení Chorvatů z Azurového pobřeží • Chorvatská katolická misie – Paříž • AMCA • Chorvati ze severu • Chorvati z Lille • Velvyslanectví Chorvatské republiky – Paříž
Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com
croatiaweek.com