Chorvatští kněží se stávají mistry Evropy ve futsalu

Chorvatští kněží se stali mistry Evropy ve futsalu (Foto kredit: Otec Krešimir Žinić / Croatian Catholic Network)

Croatian Priests si zajistili 16. evropský šampionát ve futsalu v Albánii s perfektní bilancí pěti vítězství v řadě.

Chorvatský tým se skládal z 13 kněží z téměř všech regionů Chorvatska. Po celou dobu turnaje sloužili denně mše svaté v čele s biskupy.

Fotbalový tým Croatian Priests porazil ve finále Polsko 3:2.

„Po 18 letech jsme se opět stali mistry Evropy,“ řekl trenér otec Krešimir Žinić. Chorvatská katolická síť (Chorvatský katolický rozhlas).

„Nejdřív jsme kněží a potom fotbalisté, ne fotbalisté, kteří jsou náhodou kněžími. V našich setkáních je tedy patrná kněžská atmosféra, která ukazuje, co reprezentujeme,“ uvedl otec Žinić.

Mistrovství Evropy se zúčastnilo 17 týmů rozdělených do pěti skupin. Chorvatsko postoupilo tak, že ve skupinové fázi porazilo Albánii (2:0) a Slovinsko (3:1), ve čtvrtfinále Maďarsko (4:2) a v semifinále Rumunsko.

„Remíza nás favorizovala a umožnila nám zpočátku čelit slabším týmům než favoritům. Naším cílem bylo semifinále a šance zabojovat o medaili, co nám Bůh dá,“ poznamenal trenér.

Kromě sportu poskytují tyto turnaje kněžím příležitost k výměně pastoračních zkušeností a diskuzi o situaci v jejich zemích.

Nejlepším střelcem Eura byl chorvatský reprezentant Otec Josip Papak. Kapitánem chorvatského týmu je otec Domagoj Matošević, rektor svatyně Panny Marie Bistrické.

(Foto kredit: Otec Krešimir Žinić / Croatian Catholic Network)

Chorvatsko se účastnilo všech evropských šampionátů od svého vzniku, vyhrálo první dva ročníky, třikrát skončilo na druhém místě a získalo čtyři bronzové medaile.

Výběr působí od roku 1995 a během své historie se zúčastnil mnoha charitativních zápasů. Mistrovství Evropy se v Chorvatsku konalo dvakrát, v roce 2006 v Záhřebu a v roce 2017 ve Vukovaru.

Příští mistrovství Evropy se bude konat příští rok a bude ho hostit Maďarsko.

Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com