Od 1. ledna 2025 budou moci chorvatští občané bez omezení žít a pracovat ve Švýcarsku.
Toto následuje po dvouletém období, během kterého Švýcarsko zavedlo kvóty na počet chorvatských státních příslušníků, kteří mají povolený pobyt a práci v zemi.
Plná svoboda pohybu je nyní nastavena tak, aby byla obnovena.
Švýcarská federální rada rozhodla o zrušení těchto kvót, které omezovaly počet pracovních povolení vydaných Chorvatům.
Po tomto rozhodnutí bylo nařízení upravující tato omezení odpovídajícím způsobem změněno Večerník.
Švýcarsko v této věci nemělo na výběr. V předchozích letech se odvolávala na tzv. „ochrannou doložku“, jak je uvedeno v dohodě s EU. Tato doložka však může být uplatněna pouze po dobu maximálně dvou po sobě jdoucích let podle podmínek smlouvy.
Teoreticky, pokud počty přistěhovalců opět prudce stoupnou, Švýcarsko by mohlo ochrannou doložku znovu aktivovat v roce 2026, ale pouze na jediný rok.
Poté skončí desetileté přechodné období stanovené dohodou o volném pohybu osob mezi Švýcarskem a EU, které taková opatření umožňuje.
Poté budou mít chorvatští občané konečně stejnou svobodu pohybu jako občané jiných zemí EU.
Na konci roku 2021 Švýcarsko omezilo vstup chorvatských pracovníků na rok 2022 s argumentem, že počet příchozích byl po liberalizaci trhu práce příliš vysoký.
Na konci loňského roku byla z podobných důvodů omezení prodloužena. Každý rok se rychle naplňovaly kvóty pro pracovní povolení.
Pro rok 2024 Švýcarsko stanovilo maximálně 1 204 povolení v kategorii B (pro zaměstnání delší než jeden rok) a 1 053 povolení v kategorii L (pro zaměstnání do jednoho roku), rozdělovaných čtvrtletně.
Tato povolení byla vydána podle zásady „kdo dřív přijde, je dřív na řadě“. Po dosažení kvót nebylo možné vydat žádná další povolení až do dalšího čtvrtletního vydání.
Chorvatští dělníci mohli začít pracovat až po obdržení potřebných povolení. Do konce října 2022 byla roční kvóta pro povolení B plně vyčerpána a bylo vydáno 76 % povolení L. Letošní kvóta byla také vyčerpána dlouho před koncem roku.
Existovaly však výjimky z omezení kategorie L. Povolení ke čtyřměsíčním pracím byla vydávána bez omezení.
Kromě toho mohli chorvatští státní příslušníci se studentskými vízy pracovat až 15 hodin týdně během semestru a na plný úvazek během semestrálních přestávek. Totéž platí pro chorvatské doktorandy a postdoktorandské výzkumné pracovníky zaměstnané ve Švýcarsku na více než 15 hodin týdně.
Jak Večerník konstatuje, že Švýcarsko plně liberalizovalo svůj trh práce poté, co Chorvatsko vstoupilo do EU a dokončilo přechodné období.
V roce 2022 však poprvé uplatnila ochrannou doložku a vyvolala kritiku chorvatské vlády, která tvrdila, že s Chorvaty by se mělo zacházet stejně jako s ostatními státními příslušníky EU/ESVO.
Chorvatské orgány rovněž tvrdily, že tlak na švýcarský trh práce neospravedlňuje aktivaci ochranné doložky.
EU a Švýcarsko podepsaly dohodu o volném pohybu osob (AFMP) v roce 1999. Když Chorvatsko vstoupilo do EU, bylo rozšíření AFMP o Chorvatsko dohodnuto v protokolu III.
AFMP byla v roce 2017 rozšířena na Chorvatsko, ale byla zahrnuta ochranná doložka, která Švýcarsku umožnila znovu zavést kvóty pro chorvatské pracovníky v reakci na výrazný nárůst imigrace.
Tato doložka zůstává v platnosti po dobu 10 let od implementace protokolu III, jejíž platnost skončí dne 31. prosince 2026.
Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com
croatiaweek.com