Před třemi měsíci se v Makarské konala prezentace projektu „První terapeutický pes pro práci s dětmi a dětmi s vývojovým postižením“, který vedla Dragan Vukovićprezident Společnosti pro zlepšení kvality života „Mucrum“, která je zodpovědná za přivezení prvního terapeutického psa do Makarské, a Maida Arslanagićbývalý házenkář chorvatské reprezentace, dnes magisterský obor logopedie, zároveň projektový manažer a manažer terapeutických psů.
Chorvatská asociace pro výcvik a mobilitu vodicích psů pak představila labradora Pneumatika který je připraven začít pracovat, což z něj dělá prvního terapeutického psa v Makarské.
Nyní se Vuković a Arslanagić jako bývalí házenkáři a současní významní sportovní pracovníci vrátili z USA, kde se zúčastnili dvoutýdenních tréninků v rámci iniciativy americké vlády „Sports Visitor“.
Velká čest
Jak řekl Arslanagić, je pro mě velkou ctí být vybrán do tohoto programu organizovaného a financovaného Úřadem pro vzdělávání a kulturu Ministerstva zahraničí USA. Je to cenný ukazatel toho, že jejich předchozí práce je uznávána a oceňována.
V první části cesty bylo jejich domovem olympijské a paralympijské centrum v Colorado Springs. Trénovali a poslouchali přednášky v sálech, kde se tisíce špičkových sportovců připravují na největší závody.
Druhý týden zůstali ve slunné Kalifornii a navštívili další významné olympijské a paralympijské centrum Chula Vista Elite Athlete Training Center. Měli možnost vidět, na jaké úrovni je sportovní infrastruktura univerzity, ale také jak různé místní komunity a spolky investují do sportu.
S Maidou a Draganem cestovali profesionální spolupracovníci programu „HandbALL IN“. Maja Hećimovićkterý společně s Maidou tento program vyvinul a pracoval na jeho ověření, a Nikola Foretićdoktor věd z kineziologické fakulty ve Splitu, který kromě praktické práce přispívá i prostřednictvím vědecké a výzkumné části, která pomáhá zlepšovat samotný program.
– Mít ve svém týmu takové odborníky, a to zcela dobrovolně, je to, co náš sportovní program na míru zdůrazňuje a posouvá vpřed, a tato sdílená zkušenost v USA byla pro nás jako tým neuvěřitelně obohacující a naše další pracovní plány – ona řekla Maida a dodala, že dobrovolnictví bylo jedním z témat jejich vzdělávání v San Diegu.
Dobrovolnictví je v USA velmi rozšířené a lidé rádi pomáhají ostatním ve své komunitě, proto se naši trenéři připojili k místnímu dobrovolnickému centru ve svých aktivitách. Různé aktivity tohoto programu jim umožnily hlouběji nahlédnout do amerického přístupu k rozvoji sportu, zejména adaptivních sportů.
– Inspirujeme nás zejména příklady inkluzivity a povzbuzování lidí s postižením ke sportu, které jsme viděli během návštěvy. To je něco, o co v naší práci usilujeme a co je v Chorvatsku rozhodně potřeba pozvednout na vyšší úroveň, abychom zajistili, že každý bude mít možnost sportovat,“ řekl Dragan.
Aby viděli věci z pohledu uživatele, hráli basketbal na vozíčku a volejbal vsedě a účastnili se také tréninku adaptivního surfování. Zkušenosti, které jim předali američtí trenéři a další sportovní experti, se týkaly témat sportovní medicíny, psychologie a duševního zdraví, ale i praktických organizačních dovedností, jako je koordinace sportovních akcí a vypracování a realizace akčního plánu.
Super Bowl šílenství
Po celodenním programu byli zaslouženě odměněni zájezdem na zápas NBA mezi LA Clippers a Minnesota Timberwolves a jelikož se během jejich pobytu konala jedna z největších sportovních akcí v USA, 58. ročník Super Bowl. v ulicích San Diega zažili tuto událost i americkou zamilovanost.
Po celých dvou týdnech byl program zakončen slavnostním předáváním certifikátů a naši trenéři plni nových nápadů a nadšení odletěli zpět ke svým uživatelům, kteří svými činy nejlépe pocítí všechny výhody této americké zkušenosti.
Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com
slobodnadalmacija.hr