Média v posledních dnech bují zprávami o delfínovi skákavém jménem Oliver v Novigradsko More, kterému se kolem ocasu zamotal kus lana, který táhne za sebou.
Novigradsko More je hluboce členitý záliv v Zadarské župě.
Občané hlásí pozorování tohoto delfína od loňského podzimu, což přimělo Institut Modrého světa sledovat jeho stav.
Ve snaze shromáždit podrobné informace a potenciálně osvobodit delfína z lana byli vědci z Institutu modrého světa v pátek 12. července 2024 v Novigradském moři se dvěma čluny a specializovaným vybavením.
„Po nalezení zapleteného delfína jsme pořídili řadu fotografií a videí, abychom ho identifikovali a posoudili jeho zdraví.
Zjistili jsme, že jde o delfína z našeho katalogu s označením L_2191s21, který byl poprvé spatřen 21. května 2021 spolu se svou matkou L_2191 ve Velebitském průlivu.
Na základě těchto údajů odhadujeme, že delfínovi je 5 až 6 let. Delfín má přes metr dlouhý provaz omotaný kolem kořene ocasní ploutve. Věříme, že jde o pozůstatek rybářské sítě, která se utrhla a nechala lano zamotané kolem ocasu,“ uvedl institut Blue World Institute.
Monitorování na moři a analýza zaznamenaného materiálu odhalila hypertrofii tkáně kolem místa zapletení způsobenou zařezáváním lana do tkáně a pokračující podráždění poranění.
Řasy a mořští bezobratlí na laně naznačují, že delfín byl nějakou dobu zapletený. Ačkoli delfín v současné době může plavat, potápět se a krmit se, zbývající lano představuje značný problém, brání hojení rány a ovlivňuje jeho plavání.
Institut Modrého světa se několik hodin pokoušel k delfínům přiblížit, aby lano odstranil, ale bohužel jim to nedovolilo dostat se dostatečně blízko, ať už na lodi, ani z vody.
„Vzhledem k tomu, že delfín je v dobré fyzické kondici a může se pohybovat a lovit i přes zranění lana a ocasní ploutve, rozhodli jsme se upustit od neúspěšných pokusů o záchranu, abychom zajistili bezpečnost a pohodu jak výzkumníků, tak delfína. Nepřetržité sledování je nezbytné k zajištění rychlé akce, pokud se stav delfína změní.
Zdůrazňujeme, že výzkumníci Blue World Institute prošli školením pro záchranu delfínů a velryb zapletených do rybářského náčiní v rámci projektu LIFE Delfi a vlastní specializované vybavení získané prostřednictvím LIFE Delfi a rozšířením a rozšířením kapacity střediska pro záchranu mořských želv na projektech Lošinj.“
Obecně jsou delfíni v takových podmínkách vystaveni zvýšenému stresu, riziku infekce a srážkám s loděmi. Mají potíže s plaváním a potápěním a mají omezené možnosti krmení, což vede k hladovění.
V takových stavech se delfíni často přesouvají do více chráněných, mělčích oblastí a stávají se izolovanými, protože nemohou následovat jiné delfíny nebo se zapojit do normálních sociálních interakcí. Tato izolace zvyšuje jejich zranitelnost vůči lidskému rušení a obtěžování.
Přežití závisí na předchozí fyzické kondici zvířete, věku, schopnosti osvobodit se nebo získat pomoc a na délce zapletení. Úspěšné rozuzlení nezaručuje přežití, což vyžaduje neustálé sledování po záchraně.
Institut Modrého světa bude i nadále sledovat delfína skákavého v Novigradském moři.
Abychom zajistili nejlepší šance na jeho přežití, vyzýváme vás, abyste se k delfínovi nepřibližovali, nepotápěli se s ním, nedotýkali se jej ani jej nekrmili.
Protože jsou delfíni přísně chráněni, nepokoušejte se je osvobodit z lana bez konzultace s vyškolenými odborníky.
Zašlete prosím informace a jakékoli fotografie nebo videa tohoto delfína nebo jiná pozorování delfínů, velryb nebo středomořských tuleňů na [email protected]nahlaste je Institutu modrého světa na čísle 051 604 666 nebo prostřednictvím bezplatné mobilní aplikace Marine Ranger pro Android a iOS na adrese www.marine-ranger.org.
Aplikace také poskytuje informace o všech středomořských mořských druzích a nouzové kontaktní údaje na nejbližší příslušné orgány.
Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com
croatiaweek.com