Ilok, 2. května 2024 – Vypuštěním balónků začala oslava propagace revitalizovaného historického jádra Iloku, která potrvá do neděle 5. května.
Více než dvě stě hostů a hodnostářů ze všech částí Chorvatska si ve čtvrtek prohlédlo zrekonstruované středověké jádro krásného Iloku s průvodcem odborníků.
Ani deštivé mraky je neodradily od procházky novou turistickou atrakcí – Ilockými hradbami a jedinečným výhledem na nejvýchodnější město Chorvatska, které nyní nabízí nejen špičková vína, ale také jedinečnou interpretaci svého bohatého kulturního dědictví.
„Kulturní dědictví je naším nejcennějším majetkem v Iloku a dokončením obnovy starého jádra, hradeb, františkánského kláštera, budovy Žitnica a domu Podrumareva v majetku Iločki podrumi jsme nabídli nový zážitek. města. Jsem nesmírně rád, že jsme dokončili tento rozsáhlý projekt, navržený v roce 2012.
Práce začaly v roce 2021 a byly dokončeny do konce roku 2023. Projekt byl financován necelých devíti miliony eur, z toho téměř 6,7 milionu eur spolufinancovala Evropská unie z Operačního programu Konkurenceschopnost a soudržnost 2014 – 2020,“ zdůraznil Marina Budimírstarosta Iloka, zahajující bohatý program, který si Iločané a jejich hosté užijí až do neděle.
Kromě bezplatné prohlídky opravených hradeb, dílniček pro děti, výstavy v Městském muzeu Iloka a otevřených dveří iločských vinařství se v pátek, sobotu a neděli od 17 hodin mohou Iločané těšit i na tzv. volná jízda turistickým vláčkem po trase Starý sklep – Principovac – Starý sklep.
Klenot na Dunaji
„Ilocké hradby jsou největším a nejzachovalejším fortifikačním komplexem v kontinentálním Chorvatsku, ale je důležité zdůraznit, že kulturní dědictví není samoúčelné. Kromě toho, že je nezbytnou součástí naší národní identity, je také zdrojem, který lze ekonomicky využít. Proto je tento projekt a jeho realizace důležitá v kontextu ekonomického využití kulturního dědictví,“ uvedl Marko Mikolaševićvedoucí odboru památkové péče ve Vukovaru a zástupce ministra kultury a médií.
Tento pocit zopakoval Damir Dekanić, prefekt župy Vukovar-Srijem, který zdůraznil, že dokončením tohoto projektu se Ilok stal skutečným klenotem na Dunaji s výjimečným historickým a kulturním dědictvím.
„Naším úkolem je co nejvěrněji obnovit dědictví a dopravně zpřístupnit Ilok. V župě Vukovar-Srijem vyvíjíme maximální úsilí a snažíme se toho dosáhnout co nejdříve. Věřím, že návštěvníků Iloku bude od nynějška stále více; to je to, o co usilujeme a co pohání rozvoj každé komunity. S více turisty se bude ekonomika rozvíjet nejen ve městě Ilok, ale i v jeho okolí,“ řekl prefekt Dekanić.
Kulturní dědictví pro budoucí generace
„Kromě eno-gastronomické nabídky jsme naši turistickou nabídku rozšířili o kulturní dědictví. Tento projekt je ukázkovým příkladem řízení kvality a udržitelného rozvoje. Je povinností územních samosprávných celků a krajů pečovat o kulturní dědictví a uchovávat ho pro další generace,“ konstatovala Majda Jakša, ředitelka CK Vukovar-Srijem.
Jedním z partnerů tohoto mimořádně náročného a rozsáhlého projektu obnovy středověkého jádra je společnost Iločki podrumi, která v krásně zrekonstruovaném sklepení představila svou prémiovou řadu Sofija. Antonijo Kraljević, prezident správní rady Iločki podrumi, zdůraznil, že v rámci projektu byla uvedena do provozu dlouho nepoužívaná zařízení. Ilokki podrumi, stejně jako město Ilok, získaly nové ubytovací kapacity – 12 pokojů v pozdně barokní Žitnici a dva apartmány v domě Podrumareva, čímž částečně vyřešily problém jejich nedostatku ve městě, které se stává stále vyhledávanějším. po turistickém cíli.
Zamilovat se do Iloka není těžké. Je to město, které uchvátí na první pohled a pohled z obnovených hradeb si budete pamatovat ještě dlouho.
Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com
croatiaweek.com