Hlasování v chorvatských parlamentních volbách začíná






Chorvatské volby: Pokyny pro Chorvaty při hlasování v zahraničí

ZÁHŘEB, 17. dubna (Hina) – Více než 6 500 volebních místností po celém Chorvatsku se otevřelo ve středu v 7 hodin ráno pro volby 11. národního zákonodárného sboru, přičemž o něco více než 3,73 milionu voličů má právo vybrat si celkem 151 poslanců.

Chorvatský parlament se skládá ze 151 poslanců, z nichž 140 je voleno v deseti volebních obvodech, osm je voleno příslušníky etnických menšin ve volebním obvodu 12 (tři poslanci etnických Srbů plus pět zastupujících jiné menšiny) a tři jsou voleni voliči bez bydliště v Chorvatsku v roce Volební obvod 11, který prakticky pokrývá celý svět.

Volby poslanců ve volebním obvodu 11 začaly v pondělí večer australského chorvatského času a v úterý ráno v řadě evropských zemí. Hlasování v zahraničí probíhá dva dny, v úterý a ve středu ve 100 volebních místnostech ve 41 zemích, uvádí Státní volební komise (DIP).

Volební agitace je zakázána v úterý a ve středu do 19 hodin, kdy se volební místnosti zavřou kvůli volebnímu tichu.

Údaje o volební účasti oznámí Státní volební komise ve středu v poledne a v 17 hodin.

První výsledky budou vyhlášeny ve středu ve 21:00 a budou aktualizovány v průběhu noci a SEC očekává výsledky tří čtvrtin volebních místností do půlnoci.

Poslanci voleni přímým, tajným hlasováním v modelu poměrného zastoupení

Členové chorvatského parlamentu jsou voleni přímým, tajným hlasováním. Jejich funkční období trvá čtyři roky. Poslanci jsou voleni poměrným zastoupením a preferenčním hlasováním.

Pravidelné volby do chorvatského parlamentu se konají každé čtyři roky. Volební právo mají chorvatští občané ve věku 18 let a počet oprávněných voličů se ve srovnání se seznamy voličů před čtyřmi lety snížil o 127 000.

Přednostní hlasování v poměrném zastoupení

Poslanci jsou voleni podle poměrného zastoupení s možností preferenčního hlasování. Voliči mohou zakroužkovat jméno kandidáta, kterému dávají přednost před všemi ostatními kandidáty na seznamu. Preferenční hlasy se počítají pouze v případě, že kandidát na kandidátní listině získá alespoň 10 % hlasů získaných jejich kandidátní listinou.

Při hlasování se uplatňuje standardní d’Hondtův vzorec s výjimkou dvanáctého volebního obvodu, ve kterém jsou voleni zástupci národnostních menšin, s pětiprocentním volebním prahem v každém obvodu.

DIP obdržela pro parlamentní volby konané 17. dubna méně kandidátních listin než pro volby 5. července 2020.

Od 16. března do 29. března bylo předloženo 165 platných kandidátních listin, o 25 méně než v roce 2020, kdy se o 151 poslaneckých křesel ucházelo téměř 2700 kandidátů.

Nejvyšší počet seznamů, každý 18, byl předložen ve volebních obvodech 1 a 9, zatímco nejnižší počet, pouze osm, byl předložen ve volebním obvodu 11, kde volí chorvatští občané žijící mimo Chorvatsko.

V těchto 11 volebních jednotkách soutěží o křeslo 15 kandidátů.

Téměř 4 miliony hlasovacích lístků

V tiskárně Národních novin (Úřední věstník) se vytiskly téměř čtyři miliony hlasovacích lístků pro parlamentní volby.

Asi 3 550 000 hlasovacích lístků je pro 1. až 11. volební okrsek a asi 430 000 pro 12. volební okrsek, řekl Hině člen a mluvčí Státní volební komise (DIP) Slaven Hojski.

SEC vyzvala zaměstnavatele, aby v den parlamentních voleb, ve středu 17. dubna, zorganizovali práci, aby ti, kteří ten den pracují, mohli jít do své volební místnosti a uplatnit své právo volit.

Zákon říká, že dnem voleb je den pracovního klidu.

V polovině března se prezident Zoran Milanović rozhodl vypsat parlamentní volby na 17. dubna.

Parlamentní volby se konaly ve všední den pouze jednou, a to v roce 2000, kdy se volby do Parlamentu konaly 3. ledna, tedy v pondělí.

Hojski připustil, že z technického a logistického hlediska je jednodušší zorganizovat hlasování v neděli, protože volební místnosti se nacházejí ve školách, školkách a podobných institucích, které nemají otevřeno v sobotu a neděli.

„Uděláme vše pro to, abychom zorganizovali volební proces 17. dubna,“ řekl tehdy Hojski.

Na průběh hlasování je zapojeno asi 5 400 pozorovatelů.





Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com

croatiaweek.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *