Jeskyně Vjetrenica zapsaná na Seznam světového dědictví UNESCO






  • podle chorvatského týdne
  • v
    Zprávy
Uvnitř jeskyně Vjetrenica

Jeskyně Vjetrenica (Foto kredit: Boris Maric/CC BY-SA 4.0)

ZÁHŘEB, 29. července (Čína) – Jeskyně Vjetrenica na jihu Bosny a Hercegoviny byla v pátek na zasedání Výboru světového dědictví UNESCO v Novém Dillí zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Tato unikátní krasová jeskyně, která je součástí pohoří Dinár, se nachází v obci Ravno, 12 kilometrů od Slana na chorvatském pobřeží Jaderského moře a 80 kilometrů od města Mostar na jihu Bosny a Hercegoviny.

V teplejších částech roku z jeho vchodu přicházejí silné poryvy studeného vzduchu, podle čehož získal své jméno.

S kanály měřícími více než sedm kilometrů na délku je Vjetrenica na prvním místě na světě z hlediska biologické rozmanitosti s téměř 200 druhy zvířat. Je bohatá na speleologická a archeologická naleziště.

Jeskyně byla prozkoumána a zmapována v celkové délce 7 014 metrů, přičemž hlavní chodba se táhla přibližně 2,47 kilometru.

Tento hlavní kanál se táhne od okraje Popovo Polje směrem na jih. Na základě analýzy terénu geologové naznačují, že Vjetrenica by mohla potenciálně dosáhnout až k Jaderskému moři v Chorvatsku, které se nachází 15–20 kilometrů od vchodu do jeskyně.

Jeskynní větrný mlýn

Jeskyně Vjetrenica (Foto kredit: InDoRoN/CC BY-SA 3.0)

Tuto hypotézu podporují jak hydrologické důkazy, tak i náhlé ukončení jeskyně ve velké hromadě zřícených kamenných bloků.

Jeho jedinečné podzemní ekosystémy, geologické formace a množství endemických druhů z něj činí důležité stanoviště zkoumané četnými výzkumníky.

Ministr pro občanské záležitosti Bosny a Hercegoviny Dubravka Bošnjak vyjádřil spokojenost se zápisem jeskyně na seznam UNESCO s tím, že by to dalo lokalitě větší mezinárodní viditelnost a pomohlo by to rozvoji místního cestovního ruchu.

V jeskyni jsou až čtyři řeky a několik desítek malých občasných potůčků s jezírky.

Tento přírodní jev byl poprvé zmíněn v roce 77 našeho letopočtu v Historia Naturalis (Přírodopis) římského autora Plinia Staršího.

Dalšími záznamy z Bosny a Hercegoviny na seznamu světového dědictví UNESCO jsou Mostarský Starý most, Most Mehmeda Paši Sokoloviće ve Višegradu a středověké náhrobní hřbitovy Stećci a prastaré bukové lesy, které byly nominovány společně s dalšími evropskými zeměmi.

Přihlaste se k odběru newsletteru Chorvatského týdne





Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com

croatiaweek.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *