- podle chorvatského týdne
-
v
Zprávy
Lékaři z Clinical Medical Center Osijek (KBC Osijek) provedli přelomovou proceduru, která zachránila život pacienta a znamenala milník v chorvatské lékařské historii.
Život pacienta byl zachráněn inovativním chirurgickým postupem.
Klasickou operaci pacient pro její rizika nemohl podstoupit, a tak odborný lékařský tým z Kliniky cévní chirurgie provedl poprvé v Chorvatsku přelomovou operaci.
Postup zahrnoval zavedení protézy přes tříslo namísto konvenční otevřené operace.
To znamenalo historický okamžik v chorvatské lékařské praxi v KBC Osijek, Danas.hr hlášeno.
Pacient trpěl velkým aneuryzmatem aorty a tým použil průkopnickou metodu zavedení protézy přes tříslo. Tento inovativní přístup byl zvolen, protože tradiční operace by byla pro pacienta příliš riskantní.
Protéza představuje významný pokrok v léčbě a jejím použitím lékaři KBC Osijek úspěšně zachránili další život.
Nový standard v cévní chirurgii
„Pomohli jsme pacientovi s velkým aneuryzmatem aortálního oblouku – úseku, kde se rozvětvují cévy pro zásobování hlavy a paží včetně mozku. Je to oblast extrémně náročná na přístup prostřednictvím tradičních otevřených chirurgických technik,“ vysvětlil Tomislav Ištvanić, přednosta oddělení cévní chirurgie KBC Osijek.
V takových případech by klasická otevřená operace, která zahrnuje otevření hrudníku a operaci krevních cév, byla život ohrožující. Proto byl poprvé v Chorvatsku proveden tento inovativní minimálně invazivní zákrok.
„Operace začíná řezem v třísle pacienta a malým řezem nebo punkcí na paži. Drát je veden paží dolů k noze a pak zase ven. Pomocí velkých zavaděčů se protéza pečlivě umístí,“ popsal Vedran Farkaš, chirurg Chirurgické kliniky KBC Osijek.
Na rozdíl od klasické chirurgie se tato metoda vyhýbá otevírání velkých dutin nebo zástavě srdce. Avšak i tento pokročilý postup má svá kritická úskalí.
„Při polohování protézy musí být přesně zarovnaná s tepnou vedoucí ke krku. Abychom minimalizovali pohyb během umístění, navodíme dočasnou rychlou srdeční frekvenci, která umožní rychlé a přesné otevření protézy,“ vysvětlil Ištvanić.
Tato precizní technika zajišťuje, že všechny krevní cévy jsou správně vyrovnány, což výrazně snižuje riziko komplikací.
„Naším cílem je předcházet komplikacím, jako je mrtvice nebo ischemická paraplegie, zajistit normální prokrvení mozku a paží,“ dodal Farkaš.
KBC Osijek již úspěšně provedla druhý podobný zákrok a pacienti se vrátili domů ve zdraví. Tyto úspěchy zdůrazňují odbornost a vedoucí postavení nemocnice v oblasti pokročilých chirurgických technik.
Použití protézy amerického designu v kombinaci s dovednostmi a zkušenostmi chirurgického týmu z Osijeku je postavilo do popředí cévní chirurgie v Chorvatsku.
„Zkušenosti s touto protézou jsou v Evropě zatím poměrně omezené. Amerika je mírně napřed, protože je to jejich technologie, ale v Evropě jsme určitě mezi lídry,“ poznamenal Farkaš.
Endovaskulární tým v KBC Osijek provedl podobný postup před několika měsíci.
Přihlaste se k odběru newsletteru Chorvatského týdne
Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com
croatiaweek.com