Máte rádi pizzu, hamburgery, klobásy? Nová studie odhalila, jak nebezpečná je tato potravina pro zdraví.
Největší světový přehled zjistil, že ultra zpracované potraviny (UPH) jsou přímo spojeny s 32 nepříznivými zdravotními účinky, včetně vyššího rizika srdečních onemocnění, rakoviny, cukrovky 2. typu a předčasné smrti.
Zjištění publikovaná v BMJ naznačují, že strava s vysokým obsahem UPF může být škodlivá pro mnoho prvků zdraví. Výsledky přezkumu, který zahrnoval téměř 10 milionů lidí, zdůraznily potřebu opatření zaměřených na snížení expozice UPF, uvedli vědci.
To zahrnovalo odborníky z řady předních institucí, včetně Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health v USA, University of Sydney a Sorbonne University ve Francii.
Úmrtnost, rakovina…
„Byla nalezena přímá souvislost mezi vystavením ultrazpracovaným potravinám a 32 zdravotními parametry včetně úmrtnosti, rakoviny a mentálních, respiračních, kardiovaskulárních, gastrointestinálních a metabolických výsledků,“ uvedli.
Dodali, že „vyšší expozice ultrazpracovaným potravinám byla spojena s vyšším rizikem nepříznivých zdravotních následků, zejména kardiometabolických, běžných duševních poruch a úmrtnosti.“ Poukazuje na to, že to zdůrazňuje potřebu opatření ke snížení expozice ultrazpracovaným potravinám, uvádí Strážce.
Výsledky ukazují, že vyšší expozice UPF je trvale spojena se zvýšeným rizikem 32 nepříznivých zdravotních následků, uvedl BMJ.
Důkazy ukazují, že vyšší příjem UPF je spojen s asi o 50 % vyšším rizikem úmrtí souvisejících s kardiovaskulárními chorobami, o 48 až 53 % vyšším rizikem úzkosti a běžných duševních poruch a o 12 % vyšším rizikem diabetu 2. typu.
Nadměrná spotřeba
Existují také důkazy o souvislosti mezi UPF a astmatem, gastrointestinálním zdravím, některými typy rakoviny a kardiometabolickými rizikovými faktory, jako jsou vysoké hladiny krevního tuku a nízké hladiny dobrého cholesterolu. Vědci však varovali, že důkazy pro tyto asociace zůstávají omezené.
Dr. Chris van Tulleken, docent na University College London a jeden z předních světových odborníků na UPF, uvedl, že zjištění jsou „zcela v souladu“ s tím, co je nyní „převážným počtem nezávislých studií, které jasně spojují stravu s vysokým obsahem UPF s nepříznivými účinky. výsledky zdravotních účinků.
Varoval také, že tento druh stravy může být škodlivý, protože má často vysoký podíl nasycených tuků, soli a volného cukru. Kromě toho je důležitý i způsob zpracování takových potravin, protože jsou uváděny na trh způsoby, které podněcují k nadměrné konzumaci.
Co jsou ultrazpracované potraviny?
Podle British Heart Foundation mají ultra zpracované potraviny obvykle pět nebo více složek. Obvykle obsahují mnoho přísad a přísad, které se v domácí kuchyni obvykle nepoužívají, jako jsou konzervanty, emulgátory, sladidla a umělá barviva a příchutě. Tyto potraviny mají obecně dlouhou trvanlivost.
Ultra zpracované potraviny často obsahují vysoké množství nasycených tuků, soli a cukru.
BBC good food uvádí, že seznam ultrazpracovaných potravin zahrnuje: sycené a energetické nápoje, různé svačiny jako zmrzlina a chipsy, cereálie, které se obvykle snídají, margaríny a různé pomazánky, energetické tyčinky, instantní omáčky, ovocné jogurty, veganské alternativy masa a sýrů a také mnoho hotových výrobků, které je třeba pouze ohřát, jako jsou hotové koláče, těstoviny, pizza, klobásy, hamburgery, párky v rohlíku, instantní polévky…
Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com
slobodnadalmacija.hr