Na pláži Sakarun byly nalezeny další tři mrtvé želvy želvy, počet mrtvých jedinců stoupl na celkových 15!





Na pláži Sakarun na ostrově Dugi otok byly dnes nalezeny další tři mrtvé želvy. Počet mrtvých želv nalezených na této pláži bohužel vzrostl na 15 jedinců tohoto přísně chráněného živočišného druhu.

Upozorňujeme, že fotografie mrtvých želv jsou znepokojivé!

Pro připomenutí, na pláži Sakarun na Dugi otoku bylo v únoru nalezeno 12 mrtvých želv obecných (caretta caretta). Toto zveřejnil na Facebooku stavitel Vedran Petešić ze Sali s tím, že některé želvy byly napůl živé a scéna byla šokující.

„Většina želv, které uhynuly, byla stará, což jsem odhadl podle jejich váhy 40-50 kilogramů, ale bylo tam i pár menších, tedy mladých jedinců,“ řekl Petešić Hina.

Podle ředitele Veřejného ústavu ochrany přírody Zadarské župy Damira Periće není přesný počet mrtvých želv obecných znám.

„Naši zaměstnanci v čele s odbornou vedoucí Moranou Bačić dnes ráno okamžitě vyrazili do terénu a podle prvních informací jde o tucet mrtvých želv,“ uvedl tehdy Perić.

Zatím není možné určit, co se stalo a způsobilo smrt želvy, ale Perić si myslí, že jde pravděpodobně o bouřlivý a hurikánovitý jižní vítr, který v posledních dnech vane podél Jadranu. Není neobvyklé, že želvy v takových povětrnostních podmínkách trpí nebo umírají.

„Bohužel se to často stává v zimních měsících. Želvy hibernují na mořském dně, případně je zachytí rybářská síť. Pak jsou napůl vzhůru a v takovém stavu mohou narazit na břeh,“ řekl.

Nalezené želvy byly převezeny do Zadaru na autorizovanou veterinární kliniku Marina Mirčeta a vyšetřeny podle protokolu, který existuje pro mořské živočichy, tedy přísně chráněné druhy.

Dokud neproběhne pitva v Centru pro obnovu mořských želv v Pule nebo na Fakultě veterinárního lékařství v Záhřebu, nebude známo, jaká je skutečná příčina úhynu želv lesní.

Od roku 2010 je v platnosti protokol pro vyrozumění a opatření v případě nálezu mrtvých, nemocných nebo zraněných přísně chráněných mořských živočichů (mořských savců, mořských želv a chrupavčitých ryb).

Mořské želvy jsou uznávány jako jedna z nejohroženějších skupin na světě, všechny druhy jsou zařazeny do Červeného seznamu Mezinárodní unie pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN) a jsou pod přísnou ochranou ve všech zemích Evropské unie .





Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com

slobodnadalmacija.hr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *