Nejvíce jedovatých ryb na světě ulovených na chorvatském ostrově






  • podle chorvatského týdne
  • v
    Zprávy
Puffer ryba Chorvatsko

Anton Vidovič s rybou puffer (Foto kredit: Aquarium Pula/Anton Vidovič)

Včera bylo poblíž ostrova Ceja v Medulinském zálivu na chorvatském Istrijském poloostrově spatřeno sedm exemplářů Lagocephalus sceleratus, běžně známého jako stříbrnopruhovaná ryba. Morski.hr hlášeno.

Jedna z ryb byla ulovena v hloubce 19 metrů a převezena do Centra pro mořský výzkum v Rovinji. Rybu ulovil a vyfotografoval slovinský rybář Anton Vidovič.

Jak je uvedeno na facebookové stránce Aquarium Pula, stříbrnopásá ryba obsahuje extrémně silný jed zvaný tetrodotoxin, který při konzumaci může způsobit vážné zdravotní problémy a smrt.

Tetrodotoxin se nejvíce koncentruje v gonádách a játrech, ale vyskytuje se i v kůži. Odhaduje se, že dávka 1 až 2 mg je smrtelná.

„Tento druh je invazního charakteru a patří k takzvaným lessepsím migrantům, druhům, které do Středozemního moře pronikají z Rudého moře přes Suezský průplav. Původně tyto ryby žijí v tropických oblastech Indického a Tichého oceánu. Vzhledem ke své dravosti a nedostatku přirozených nepřátel tato ryba negativně ovlivňuje biologickou rozmanitost a představuje hrozbu pro rybolov tím, že poškozuje rybářské sítě k získání kořisti, trhá návnady a háčky,“ uvedlo Aquarium Pula.

Puffer ryba Chorvatsko

(Foto kredit: Aquarium Pula/Anton Vidovič)

Puffery patří do čeledi jedovatých ryb z řádu Tetraodontiformes, který je pojmenován podle celého řádu. Biologové se domnívají, že puffery si vyvinuly svou slavnou „nafoukanost“, protože jejich pomalý, poněkud neohrabaný styl plavání z nich dělá snadnou kořist pro predátory, píše Morski.hr.

Namísto útěku využívá pýchavka své elastické tělo a schopnost rychle nasát obrovské množství vody (a v případě potřeby i vzduchu), aby se proměnila v téměř nepoživatelnou kouli několikrát větší, než je jejich normální velikost.

Některé druhy mají také ostny na kůži, aby byly ještě méně chutné. Dravec, kterému se je podaří ulovit, si úlovek dlouho neužije. Téměř všechny puffer ryby obsahují tetrodotoxin, velmi silný neurotoxin, který může způsobit paralýzu nervového a dýchacího systému a vést k smrti.

Pro člověka je tetrodotoxin smrtelný, až 1200krát toxičtější než kyanid. Jeden vzorek obsahuje dostatek toxinu, aby zabil 30 dospělých, a není známo žádné protijed.

Přihlaste se k odběru newsletteru Chorvatského týdne





Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com

croatiaweek.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *