Tradiční loď „Kvarner guc MD 551“ z Mošćenička Draga vyhrála prestižní tradiční lodní regatu v Rovinji.
Regata oslavila své 18. výročí třídenním programem od 7. do 9. června. Posádka ve složení Robert Mohović, Josip Mohović a Franko Gržin účinně předvedla Dragovo námořní dědictví mnoha účastníkům a návštěvníkům.
Vítězství mělo další váhu, protože obec Mošćenička Draga v Rovinji byla partnerem projektu Adriatic PortTLand Interreg Itálie-Chorvatsko.
Kromě toho měla Mošćenička Draga poprvé příležitost představit chutě a vůně svých tradičních jídel rovinjskému publiku během kulinářského programu „Virada in piñata“.
Vznikl tak atraktivní gastronomický zážitek spolu s dalšími účastníky z Istrie, Kvarneru, Slovinska a Itálie.
Dřevěné lodě z Mošćenička Draga se tradičně účastní Rovinjské regaty tradičních lodí s ouškem a latinskou plachtou. Rovinjskými vodami letos proplula kromě vítězné lodi ještě jedna s posádkou z Mošćenička Draga. Posádka ve složení Igor Knapić, Ivana Blaženić, Arian Živadinov a Ermano Jedretić si zajistila druhé místo v regatě.
Letošní hostování pro nás bylo podle Prof. Robert Mohovic. Řekl: „18. ročník Rovinjské regaty a 20. ročník Ekomuzea-Ekomuzea „Batana“ jsou důležitými milníky pro naše přátele z Rovinje. Jsme rádi, že jsme oslavu umocnili vítězstvím naší lodi.
Nejdůležitějším aspektem je však příležitost k socializaci a výměně zkušeností s přáteli moře, jakož i k uchování a předávání znalostí a námořních dovedností.
Vítr a aktuální podmínky udělaly z regaty skutečnou taktickou výzvu na zpáteční cestu. Byl to napínavý závod, protože jsme pluli s větrem vzadu a Italové byli v těsném závěsu kvůli svým větším plachtám. Přesto naše loď dokázala doplout k vítězství!
„Jako každý rok se na Rovinjské regatě sešlo mnoho nadšenců tradičních lodí a jachtingu a poskytla skvělou příležitost oslavit 10leté výročí Koordinace sdružení pro zachování a revitalizaci námořního, rybářského a loďařského dědictví Kvarneru. a Istrie, které předsedám.
Živé setkání milovníků moře bylo povzneseno zařazením gastronomického programu, který ukazuje naši oddanost zachování našeho kulinářského dědictví. Naše oblečení a způsoby přípravy byly autentické a představili jsme tři jídla: slanou rybu (ančovičky) na salátu s vařeným bramborem, kvarnerské krevety na buzaře s těstovinami a specialitu, která mnohé potěšila – frittatu s našimi místně vypěstovanými česnekovými výhonky, tzv. hodit v našem regionu.
Chci vyjádřit hlubokou vděčnost našim „kuchařům“, Sandře a Josipu Mohovićovým, Sonji a Ermanu Jedretićovým a Franku Gržinovi, kteří se spolu se mnou zasloužili o úspěch akce,“ vyzdvihl prof. Mohovic.
Rovinjská regata poskytla příležitost pro pracovní setkání partnerů projektu Interreg Adriatic PortTLand Itálie Chorvatsko.
Na projektu se podílí obec Mošćenička Draga ve spolupráci s Ekomuzeem Mošćenička Draga a předsedou Čakavského sněmu, italskou obcí Cesenatico a jejím Námořním muzeem a sdružením TVB (tradiční benátské lodě) z obce Battagila Terme , přičemž hlavním partnerem je Instituce „Dům Batana“. Na rozdíl od předchozích projektů, které se zaměřovaly výhradně na pobřežní námořní dědictví, AdriaticPortTLand si klade za cíl vyvinout strukturovaný plán pro integraci turistických nabídek pobřeží a vnitrozemí s vnitrozemskými vodními cestami.
Toho bude dosaženo zhodnocením tradiční plavby, která tyto komunity historicky spojovala. Projekt se snaží využít jadranskou tradiční navigaci a stavbu lodí jako spojení mezi pevninou a mořem k vytvoření inovativních turistických služeb a tras. Očekává se, že tento přístup významně posílí roli kultury v rozvoji udržitelného cestovního ruchu, zejména při snižování sezónnosti a řízení počtu hostů v pobřežních destinacích.
„V Rovinji jsme se již podruhé zúčastnili akcí a workshopů (Exchange Lab) pořádaných našimi partnery. V květnu jsme navštívili obec Battagila Terme, kde jsme se seznámili s jejich jedinečnými tradicemi prostřednictvím přednášek, prohlídkou Muzea říční plavby a návštěvou jediné loděnice jejich typických lodí Remiera Euganea.
Bohužel jejich regata byla kvůli povodním zrušena. Potěšilo nás však setkání s našimi loděmi v Rovinji, kde nás jako vedoucího partnera seznámili se svými osvědčenými postupy. Uspořádali jsme také zajímavý Exchange Lab v místní rovinjské taverně Spacio Matika. Historik a zakladatel Ekomuzea-Ekomuzea „Batana“, Marino Budicin, se během této akce podělil o mnoho zajímavých postřehů z bohaté námořní historie Rovinje a diskutoval o řešení výzev, se kterými se setkáváme,“ poznamenal Zoran Soldatić, spolupracovník pro projekty města EU. z Mošćenička Draga.
Exchange Lab začala teoretickou částí, po které následovala praktická část, kde měli partneři projektu možnost sdílet dovednosti ze svých příslušných tradic. V případě Rovinje se jednalo o ukázku veslování batana. Profesor Robert Mohović zdůraznil, že je třeba řešit přetrvávající výzvu zachování námořního dědictví.
Zatímco dědictví vzbuzuje obdiv a zájem, je nezbytné jej začlenit do udržitelné a ziskové nabídky cestovního ruchu v rámci právního rámce. Mohović věří, že podpora místní vlády, zejména finanční pobídky, je zásadní pro to, aby se iniciativa stala soběstačná a významnou součástí odvětví cestovního ruchu.
Po diskusi o našich výzvách v naší práci bylo potěšením vyzkoušet si jinou techniku veslování v bataně. Naše 16. Show a regata tradičních plachetnic „MALA BARKA – ŠTORIJA OD MORA“ začne příští měsíc od 12. do 14. července a na akci připravujeme pestrý program.
Jako hostitelé partnerů projektu Adriatic PortTLand uspořádáme 11. a 12. července Exchange Lab o potenciálním využití zdrojů kulturního dědictví v sektoru cestovního ruchu. V praktických lekcích předvedeme různé tradiční veslařské techniky a další aktivity, přispět k cílům projektu. Těmito poznámkami uzavřel profesor Robert Mohović.
Text: Silvija Jacić (Promo&Press) za obec Mošćenička Draga
Foto: Zoran Soldatić, Gordan Ukić, Nives Giuricin, Silvija Jacić, Ekomuzeum Mošćenička Draga
Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com
croatiaweek.com