- podle chorvatského týdne
-
v
Zprávy
Dříve bylo nemyslitelné pěstovat granátová jablka nebo šípky, jak je znají v Chorvatsku, v oblasti Dalmatského vnitrozemí.
Důvodem byly především nízké teploty během podzimu, zimy a časného jara v jižním vnitrozemí zázemí v regionu Dalmácie.
V posledních letech se však granátová jablka vysazují všude po celém regionu – od Imotského přes Sinj až po Knin a Drniš, Svobodná Dalmácie hlášeno.
Místní nyní vidí, jak se ve vnitrozemí Splitu daří odrůdám ovoce, které by kdysi nepřežily.
Granátovým jablkům se daří v horkých létech a mírných zimách. Optimální průměrná denní teplota pro růst je do 12°C. Zimní teploty mezi -11°C a -15°C jsou škodlivé a rostlina mrzne při -20°C. Problémem jsou podle něj i pozdní podzimní a časné jarní mrazy Zemědělský klub.
Granátové jablko je keř, který může dorůst až do výšky 3 metrů. Na jaře po vyrašení listů rozkvétají červené květy, které se později vyvinou v plody. Tyto plody dosahují své maximální velikosti v srpnu, začínají pomalu červenat a plně dozrávají v říjnu nebo listopadu.
Stromy vystavené dostatečnému slunečnímu záření a teplu produkují více květů a plodů, které bývají větší, lépe vybarvené a méně náchylné k štěpení.
Vegetace začíná v druhé polovině března a trvá 180 až 215 dní. Rostlina má dlouhou dobu květu, přičemž plody dozrávají 120 až 160 dní po odkvětu, v závislosti na odrůdě.
Pro půdu je zásadní dostatek vláhy v období intenzivního růstu kořenů na podzim a na jaře, stejně jako ve fázi růstu plodů a výhonků. Proto je nezbytné konzistentní rozložení srážek, nebo pokud to není možné, musí být zajištěno zavlažování.
Granátovým jablkům se nejlépe daří v hlubokých, dobře odvodněných hlinitopísčitých půdách bohatých na organickou hmotu (humus) a živiny. Nesnášejí však těžkou hlínu nebo příliš podmáčené půdy.
Přihlaste se k odběru newsletteru Chorvatského týdne
Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com
croatiaweek.com