Potápěči najdou na chorvatském Jadranu vzácnou mořskou okurku Albino






  • podle chorvatského týdne
  • v
    Zprávy
Albino mořská okurka v chorvatském Jaderském moři

(Foto kredit: UPA Rostrum Split)

Potápěči z Rostrum Association for Underwater Activities ve Splitu (UPA Rostrum Split) zachytili vzácný a fascinující pohled poblíž chorvatského ostrova Čiovo.

UPA Rostrum Split narazili na albínskou mořskou okurku.

„V celosvětové vědecké literatuře není mnoho zaznamenaných nálezů albínských mořských okurek. Jeden ze vzácných nálezů byl na severním Jadranu v roce 2006, kdy byla spatřena albínská mořská okurka druhu Ocnus planci,“ vysvětlil Pero Ugarković z Ústavu oceánografie a rybářství. Morski.hr. hlášeno.

„Potápěči z UPA Rostrum Split nechali mořskou okurku v moři, jak měli. Je důležité, aby i nadále plnila svou zásadní přirozenou roli na mořském dně u Čiova,“ řekl Ugarković.

Mořské okurky jsou nesmírně důležité pro ekologický systém mořského dna. Jejich sklizeň je nyní zakázána, protože jsou pod trvalou ochranou.

To však nebrání nezodpovědným jedincům podél našeho pobřeží pytlačit a pašovat je do restaurací v Itálii, Řecku, Turecku a dále do Asie.

„Mořské okurky jsou prospěšné na několika úrovních. Nejprve se zavrtají do mořského dna, čímž je změkčí a usnadní snazší okysličení. Poté nasávají sediment ze dna a získávají živiny pro svou potřebu (to zahrnuje drobné organismy, rostlinnou a živočišnou hmotu, houby atd.).

Vyčištěný sediment-písek je pak vypuzen do prostředí, kde ještě obsahuje některé živiny pro další mořské organismy. Kromě toho rozpuštěné chemické sloučeniny (dusičnany, fosforečnany atd.) uvolněné do životního prostředí mohou být absorbovány jinými organismy, které slouží jako potrava pro mořské okurky a další tvory, což vytváří pozoruhodný přirozený proces recyklace.

Albino mořská okurka v chorvatském Jaderském moři

(Foto kredit: UPA Rostrum Split)

Nejdůležitější je, že dospělé mořské okurky dokážou „vyčistit“ 5–10 kg písku za měsíc. Představte si, kolik písku ročně zpracují. Až příště uvidíte zátoku plnou mořských okurek, nenechte se znechutit.

Buďte si jisti, že písek v této zátoce je čistší a zdravější než v zátokách, kde jsme tyto cenné a skromné ​​organismy vymýtili ze sobeckých důvodů, ať už jde o zisk, rozvoj pobřeží s vypouštěním odpadních vod do moře, skládkování nebo jiné důvody, které vedlo ke ztrátě křišťálově čistého moře, kterým jsme se kdysi chlubili,“ řekl Đani Iglić, profesionální potápěč z Bibinje a autor několika knih o jadranských druzích. Morski.hr.

Přihlaste se k odběru newsletteru Chorvatského týdne





Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com

croatiaweek.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *