Poznejte slavnou tradiční chorvatskou loď – jedinečnou ve Středomoří






Komiža

Komiža (Foto: Boris Kragić)

Poznejte unikátní loď ve Středozemním moři na workshopu u příležitosti svátku sv. Mikuláše a Den města Komiža

Svátek sv. Mikuláše se bude brzy slavit ve všech částech Chorvatska, ale na jeho počest, pouze v jednom ostrovním městě s výhledem na otevřené moře, napíší plameny ohně poselství naděje adresované oblíbenému světci.

Je to místo chráněné před všemi větry, což z něj dělá v zimě nejteplejší místo v Chorvatsku.

Je to samozřejmě Komiža, místo s tisíciletou rybářskou tradicí, jehož obyvatelé tradičně spálí svou nejstarší starou dřevěnou loďku, aby touto obětí mohli stále doufat v ochranu sv. Mikuláše, kterého uctívají jako ochránce námořníků, ale i svého města.

Komiža hořící lodě

(Foto: Boris Kragić)

Komiža hořící lodě

(Foto: Archiv spolku Palagruž)

A zatímco oheň promění loď, kterou opotřeboval čas, v popel, v dílnách spol. Sdružení Palagruza odkud 6čt že 8čt prosinecbude možné sledovat její vznik a pohyb do nového života.

Komiža

(Foto: Boris Kragić)

Workshopy „Ofalkono Gajeta-Falkuša z Kolumby do Idry“ jsou součástí pestrého programu Město Komiža a TZ města Komižakterý bude pro ostrovany příležitostí vesele vkročit do prázdninového měsíce a pro návštěvníky důvodem k nalodění na trajekt na ostrov Vis a zahájení adventní oslavy poznáním mnoha zvláštností Komiže, jako např. slavná chorvatská tradiční loď na světě, Komižan falkuša

Ofalkono gajeta-falkuša na mořských festivalech ve Francii

(Foto: Archiv spolku Palagruž)

OFALKONO GAJETA – FALKUŠA JE UNIKÁTNÍ LOĎ VE STŘEDOMOŘÍ

Ofalkono gajeta, známý jako falkušaje jedinečná loď ve Středozemním moři díky své multifunkčnosti a možnosti rychlé přestavby z plachetnice na rybářskou loď.

V minulosti se četní falkuša s rybáři z Komiže hnali k otevřenému mořskému rybářskému revíru Palagruža, plavili se a veslili na 42 NM vzdálený ostrov Palagruža, aby soutěžili o nejlepší lovnou pozici a nasolovali ryby na malé pláži ostrov Palagruža.

Ofalkono gajeta-falkuša na mořských festivalech ve Francii

(Foto: Archiv spolku Palagruž)

Tímto náročným podnikem prokázali, že mají nejbohatší zkušenosti a znalosti související s námořní kulturou na Jadranu a na počest této staleté tradice atraktivní a hojně navštěvované „Rota Palagruzona Regatta“ se koná každý rok v červnu.

S příchodem moderního vývoje byly dřevěné lodě stále více nahrazovány plastovými loděmi a bohaté námořní dědictví bylo na pokraji vyhynutí.

(Foto: Boris Kragić)

Aby falkuša zcela nezmizela z komižského přístavu, je chráněna jako nehmotný kulturní majetek Chorvatská republika. Sdružení Palagruza je jedním z nositelů tradic – zážitků falkuša gajeta, tedy lidových hodnot souvisejících s komižanským falkuša gajeta (umění stavitelství, plachtění, navigace, rybaření a jazyka).

(Foto: Boris Kragić)

S cílem pěstovat tradiční nástroje, řemesla a zvyky funguje spolek Palagruza již řadu let a kromě četných aktivit spolupořádání obnovených „Rota Palagruzona Regatta“dokumentující tradiční lodě, hostování na domácích i zahraničních regatách a námořních festivalech, zahájila mimořádně významný projekt výchovy mládeže pod souhrnným názvem „Palagruzone kasárna“ který zahrnuje více než 30 různých workshopů souvisejících s komižským kulturním a námořním dědictvímkteré dohromady tvoří bohaté kulturní dědictví, které se předává mladým lidem.

(Foto: Boris Kragić)

Spojením starších členů komižské populace, zejména zkušených komižských rybářů, a povzbuzením k předávání znalostí a dovedností, se sdružení Palagruza oddaně snaží zachovat dědictví, ale také vytvořit autentickou turistickou nabídku, která hostům poskytuje vzácný pocit sblížení s místní komunita.

(Foto: Boris Kragić)

JAK BUDE VYPADAT WORKSHOPY „OFALKONO GAJETA-FALKUŠA OD COLUMBY PO IDRA“

Workshopy „Ofalkono Gajeta-Falkuša z Kolumby do Idry“která se bude konat od 6čt že 8čt prosinec v komižské Komuně, interaktivně zapojí mladé účastníky od 6 let do výukového systému, který se skládá ze všech konstrukčních částí lodi a systémů pro plachtění.

(Foto: Boris Kragić)

Spojením přípravných konstrukčních dílů šrouby se účastníci seznámí s názvy jednotlivých částí stavby gajety a následně se způsobem stavby tradiční lodi. Po složení bude loď připravena na část výuky věnovanou jejímu vybavení plachtami a aplikaci různých uzlů nezbytných pro plachtění.

Osvojí si tak dovednosti jako: názvy konstrukčních částí gajety, způsob zpracování a stavby gajety a v některých budoucích workshopech budou muset účastníci zvládnout více úkolů: příprava a montáž stožáru a plachty, aplikace uzlů na lodi, způsoby plavby a veslování, aplikace a použití rybářského náčiní pro chytání a solení sardinek.

(Foto: Archiv spolku Palagruž)

„Tyto workshopy jsou součástí našeho kontinuálního vzdělávacího programu prostřednictvím které spolek Palagruza se snaží pozitivně ovlivňovat celkovou revitalizaci tradice spojené s ofalkono gajeta a její zachování, a co je důležitější, podněcovat mladé generace k zakládání vlastních řemesel a firem souvisejících se stavbou a údržbou ofalkono gajeta, vybavování lodí, pracovat v turistickém sektoru a nakonec i nadále pečovat o bohaté kulturní dědictví, které jsme zdědili po našich předcích,“ zdůrazňuje prezident z Sdružení Palagruza, Miro Cvitković.

(Foto: Archiv spolku Palagruž)

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ O PALAGROU A PŘEDNÁŠKA O PROPAGACI NÁMOŘNÍHO DĚDICTVÍ

Kromě dílny „Ofalcono Gajeta-Falkuša z Columby do Idra“spolek Palagruza přispěje na program oslav sv. Mikuláše s dalšími dvěma akcemi. Před prvním workshopem výstava legendárního splitského fotografa Boris Kragić bude otevřena.

(Foto: Boris Kragić)

Ve své 60leté kariéře a působivém počtu 80 výstav přidal i výstavu fotografií „Na Palagruž, na Palagruž“který bude k nahlédnutí v Komunapočínaje 6čt Prosinec. Boris Kragić je členem sdružení Palagruza od jeho založení a doprovází sdružení na všech cestách a festivalech.

(Foto: Boris Kragić)

Touto výstavou se vrátíme k té první „Rota Palagruzona“ v roce 2010 a první přistání na Palagruži. Půjde o shrnutí patnáctileté spolupráce na zachování tohoto jedinečného zážitku, příběhů o lidech, lodích, dědictví, tradici a bájném ostrově Palagruža.

(Foto: Archiv spolku Palagruž)

Vernisáž výstavy završí o potlesk Gábine z Kaštely, ve kterém jsou klapa leader a první tenor členem Sdružení Palagruza a v rámci své činnosti již léta propagují klapské písně na mořských festivalech.

(Foto: Archiv spolku Palagruž)

Na dalším důležitém místě pro společenský život Komižanů, v Kulturní centrum Ivana Vitićespolek Palagruza pořádá přednášku o Silvija Jacicovázáhřebský propagátor chorvatského kulturního cestovního ruchu a dědictví, který se specializuje na propagaci námořního dědictví.

(Foto: Boris Kragić)

Na přednášce s workshopem s názvem „Význam a výzvy propagace námořního dědictví“představeny budou příklady víceleté spolupráce s Ekomuzeum-Ekomuzeo „Dům batany – Casa della batana“ z Rovinje-Rovigno, které je na seznamu nejlepších postupů v oblasti dědictví UNESCO, Ekomuzeum Moščenićka Dragakterá prostřednictvím komponenty úspěšně interpretuje bohaté rybářské a námořní dědictví Kvarneru „Storija od mora“ a muzeum „Dům moře“ a s Turistické sdružení města Bakrakterá se důrazem na slavnou Bakarovu minulost snaží vytrhnout bohatství příběhů svého dědictví z nadvlády industriálního stigmatu, které si město nese po desetiletí.

(Foto: Boris Kragić)

(Foto: Boris Kragić)

Všechny programy Sdružení Palagruza jsou zdarma a není třeba je hlásit.






Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com

croatiaweek.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *