Na úpatí hory Papuk, jen hodinu a půl malebné jízdy od Záhřebu, leží klidné město Daruvar.
Daruvar je díky svým termálním pramenům známý svou staletou tradicí zdravotní turistiky a již za římských dob se pyšnil prestižním statusem předních termálních lázní.
Daruvar však neláká jen návštěvníky vyhledávající jeho léčivé vody. Zde jsou důvody, proč by Daruvar měl být na vašem seznamu míst k návštěvě.
Daruvarské lázně
Daruvar, známý jako Aquae Balissae, v překladu „velmi horké prameny“, byl kdysi hlavním městem Iassanské republiky a proslulý svými léčivými termálními vodami. Tyto prameny se datují do roku 288 př. n. l. a byly odedávna vyhledávány pro své terapeutické vlastnosti.
Daruvarské toplice (daruvarské lázně) se nacházejí přímo v srdci centra města v historickém parku Julijev.
Lázně se specializují na léčbu revmatických onemocnění a léčebnou rehabilitaci, poskytují také asistovanou léčbu faktorů léčení neplodnosti. Zde, uprostřed bujné zeleně a klidné krajiny, najdou návštěvníci útěchu a omlazení.
Juliův park
Krásný Julijevův park, vyzdobený různými lázněmi a budovami z 18. a 19. století, je jedním z nejstarších lázeňských parků v regionu.
Zpočátku park zakořenil kolem Antunových lázní, některé z původních stromů stále stojí. Dnes Antun’s Bath nabízí léčivé vody, které lze konzumovat.
Půvab parku přidává malebná švýcarská vila, postavená v roce 1860 za vlády Julije Jankoviće, charakteristická svým okouzlujícím designem letohrádku ve švýcarském stylu doplněným dřevěnou verandou.
Přístavba Arcadia, krásná historická budova postavená v 19. století, která má 12 roztomile zařízených pokojů, je také v parku. Pobyt v Depandansa Arcadia učiní váš pobyt nezapomenutelným a můžete se zde podívat na jejich dostupné ceny.
S Depandansa Arcadia sousedí restaurace Terasa, která se již několik let řadí mezi 100 nejlepších restaurací v Chorvatsku. Kromě toho se v parku nachází fontána s bronzovou sochou „Woman Lather“ od Antuna Augustinčiće vytvořenou v roce 1927.
Jeden z nejstarších stromů Ginkgo biloba v Evropě
Před zámkem hraběte Jankoviće v centru Daruvaru se majestátně tyčí jeden z nejstarších a největších stromů Ginkgo biloba v Evropě, vysazený před více než 245 lety.
Původem z Číny jsou v zámeckém parku dva stromy Ginkgo biloba, které rostly vedle zámku a byly dokončeny v roce 1780. Ginkgo biloba je nejstarší dřevinou na světě, existuje již více než 200 milionů let.
Jeden ze stromů, nazývaný místními Adam, je mužský exemplář, zatímco druhý strom, známý jako Eva, je ženský exemplář. Stromy Ginkgo biloba kvetou od dubna do května, se zralými semeny od října do listopadu. Od roku 1967 jsou tyto stromy pod ochranou.
V roce 2020 se strom umístil na druhém místě Soutěž Evropský strom roku.
Hrad hraběte Jankoviće
Zámek hraběte Antuna Jankoviće v samém centru města je chráněnou chorvatskou kulturní památkou.
Královna Marie Terezie udělila hraběti Jankovićovi v roce 1765 titul „de Daruvar“, pocházející z „daru“ znamená „jeřáb“ a „var“ znamená v maďarštině „město“ nebo „hrad“, což symbolizuje bdělost. V letech 1771 až 1777 postavil Antun Janković barokní zámek a okolní park.
Krásný zámek, který kdysi sloužil jako škola, je dnes muzeem.
Muzeum Daruvar
Adresa: Ivana Gundulića 1, Daruvar
www.zmda.hr
Nejstarší průmyslový pivovar v Chorvatsku
Pivovar Daruvar, který se nachází přímo v centru města, zachovává tradici vaření piva sahající až do roku 1840, což z něj činí nejstarší průmyslový pivovar v Chorvatsku.
Funguje nepřetržitě od svého založení a je jediným pivovarem mimo Českou republiku, který využívá tradiční české postupy a od roku 1893 vaří pivo Staročeško vedle řady řemeslných piv 5th Element představené v roce 2014.
Jejich piva se také snoubí s pokrmy s přísadami z oblasti Daruvaru na jídelních lístcích, které jsou součástí projektu 6. element.
Můžete také prozkoumat prohlídky pivovaru a zkušenosti s párováním piva a sýra. Více informací tady.
Nejlepší Burek v Chorvatsku
V Daruvaru si také můžete dopřát burek, který byl korunován jako jeden z nejlepších burek v celém Chorvatsku.
Na Zdravljak Orijent, který se chystá příští měsíc oslavit 50. výročí, dohlíží sympatický burek maestro Faruk Demiri, který se rád podělil o svůj tajný recept.
Říká, že klíčem je provádět úpravy mouky pro pečivo v závislosti na teplotě a vlhkosti, které mění vlastnosti mouky. Preferuje mouku T380.
Maso, které Faruk získává od místních výrobců, je libové a přitom chutné a dobře kořeněné, takže je ideální náplní. Perfektní příloha je jeho domácí jogurt.
Vyzkoušet můžete i jejich bramborový burek, „barevný“ burek s kombinací masa a brambor nebo jablečný burek, ale ten je nutné objednat předem.
Cena burek se pohybuje od 2,50 do 3 eur.
Události
Konečně jedním z důvodů k návštěvě je jedna z mnoha zábavných akcí pořádaných ve městě.
Některé události:
17.–18. května: Pivní dny
1.–9. června: Festival vína Vinodar
5.–6. července: Festival Rockabilly
21.–24. srpna: Daruvarské skalní město
15. září: BEERgravel Challenge
Můžete se dozvědět více o akcích ve městě tady.
Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com
croatiaweek.com