Proč ryby letos v létě v chorvatském moři více koušou plavce






  • podle chorvatského týdne
  • v
    Zprávy

osedlaný pražma chorvatsko

Kousla vás letos v létě ryba v chorvatském moři? Není to nic neobvyklého.

Letos v létě došlo k několika případům „útoků“ pražmy osedlané na plavce. I když některá kousnutí mohou být silnější a mohou dokonce zanechat jizvy, není třeba se obávat – je to normální jev.

Ivica, který si hrál se svými dětmi v mělké vodě, ucítil kousnutí.

„Ryba mi začala jemně okusovat patu. Zpočátku to byla jen lehká kousnutí, která mi moc nevadila, ale pak byly agresivnější a nakonec se mi podařilo utrhnout mi kus kůže z nohy,“ řekla Ivica. Dnevnik.hr.

To se stalo právě tam, kde měl jizvy, které tyto ryby, jak se zdá, obzvlášť přitahují.

„V tomto teplejším období roku se jejich metabolismus zrychlí a začnou hledat další zdroje potravy. Jedním z nich je odstraňování parazitů z větších ryb nebo savců, takže se pro ně lidé stávají docela vhodnými. Vidí krtky, bradavice a rány, a když si všimnou rány, je to pro ně největší pokušení okusovat,“ říká odborník na ryby Pero Ugarković.

Není třeba se bát. Tyto ryby jsou stálými obyvateli Středozemního moře a Jadranu, což je druh zvyklý na lidi a plavce, a nejsou nebezpečné.

„Vrhají se dovnitř a na rozdíl od ryb se zuby, jako je cejn, nemají stejný druh zubů. Prostě do vás narazí a vezmou si malinké okusování kůže, které je celkem neškodné. Doporučil bych, aby se lidé s otevřenými ranami vyhýbali vstupu do moře, kvůli nim samotným,“ vysvětluje Velimir Vrzić, potápěč a podmořský výzkumník.

Cejn sedlatý jsou stříbřitě šedé ryby s černým prstencem na kořeni ocasu. Pro rybáře jsou běžným úlovkem.

Zakryjte melanuru

Pražma sedlatá -Oblada melanura (Foto kredit: Alberto Romeo/CC BY 3.0)

Lidija je zná a zná všechna jejich tajemství.

„Cejn sedlatý je aktuální ryba, chytá se v noci a v proudech. Připravujeme ji grilovanou nebo vařenou, ale musí to být pěkné, velké kusy a je jich spousta – jen je potřeba trpělivost a vytrvalost,“ řekla Lidija Vidas, rybářka z rybářského klubu Tunera v Jadranovu.

Plavci znají i kousnutí od jiných malých ryb v moři. Poselství je jasné – chraňte Jadran, protože oteplující se vody z něj postupně dělají domov nových, nebezpečnějších druhů, na které nejsme zvyklí.

Přihlaste se k odběru newsletteru Chorvatského týdne





Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com

croatiaweek.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *