Projekt chorvatské kravaty iniciovaný Nadou Pritisanac Matulich z Los Angeles/San Pedro v Kalifornii je koncipován jako globální iniciativa zaměřená na zvýšení viditelnosti Chorvatska po celém světě a na podporu spojení mezi globálními a chorvatskými univerzitami a také chorvatskými krajany.
Myšlenka se točí kolem sbírání kravat a šátků od chorvatských krajanů spolu s jejich životopisy a je to projekt, který bude pokračovat, dokud bude zájem a dary kravat nebo šátků, zejména pro dámy.
Projekt si získal značný zájem, jak je patrné z jeho třinácti prezentací na třech kontinentech během pouhých osmi měsíců.
Není divu, že Chorvaté uznávají Chorvatsko jako domovinu kravaty, ale pozoruhodný je zájem chorvatských kulturních a vzdělávacích institucí o projekt.
Projekt byl hrdě prezentován mimo Chorvatsko v Námořním muzeu v Kotoru, na univerzitě v Uppsale ve Švédsku, jedné z nejstarších univerzit v Evropě, na Universidad del Oeste v Buenos Aires, univerzitě s pěti kampusy a 35 000 studenty a na Foyer divadla Solis v Uruguayi v Montevideu, nejstaršího v Jižní Americe.
Nejnovější prezentace se konala v Sydney 9. února 2024 na Macquarie University, kde 40. výročí chorvatských studií a nadace chorvatských studií založené profesorem Dr. Luka Budak byly slavnostně oslaveny.
Nada Pritisanac Matulich, iniciátorka a vedoucí projektu, která také působí jako chorvatská občanská zástupkyně při OSN v New Yorku, prezidentka Amerického chorvatského kongresu (ACC) a členka představenstva Asociace z amerických podnikatelů chorvatského původu (ACAP), hovořil o projektu Tie na slavnostním ceremoniálu.
Jménem Amerického chorvatského kongresu předala ocenění chorvatským studiím, nadaci chorvatských studií a všem zasloužilým jednotlivcům.
Prezentace zahrnovala výstavu a knihu „Chorvatians United by the Tie“ od Branky Bezic Filipovic, spolupracovníka pro mezinárodní vztahy na Aspira University. Vydala Naklada Bošković, výstavu slavnostně zahájil Ivica Glasnović, generální konzul Chorvatské republiky v Sydney.
Nada Pritisanac Matulich při této příležitosti představila také monografii „Chorvatská expat Poetry New York“ od Nady Pupacuc, iniciátorky této akce a již 24 let aktivního sdružení sdružujícího expatské básníky z pěti kontinentů.
Nada Pritisanac Matulich seznámila posluchače s projekty Amerického chorvatského kongresu, ACAP, ACAP Foundation a CroDiaspora, a to nejen přítomných na Macquarie University, ale také chorvatských společností v Queenslandu, Jižní Austrálii a Novém Jižním Walesu.
Primárním cílem těchto organizací je propojovat chorvatské krajany, spojovat krajany s vlastí, pomáhat mládeži mimo Chorvatsko a ve vlasti, podporovat dědictví, vzdělávání, sportovní projekty a udržovat chorvatskou identitu.
Tyto cíle byly vřele vítány a mnozí vyjádřili přání připojit se k prezentovaným projektům co nejdříve.
Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com
croatiaweek.com