První regionální průvodce suchou kamennou zídkou v Chorvatsku





Oslava chorvatské tradice suché kamenné zdi

V srdci šibenicko-kninské župy v Chorvatsku se táhne síť kilometrů dlouhých suchých kamenných zdí a velkolepých kamenných chatrčí – působivé výtvory vytvořené výhradně lidskou rukou s použitím kamenů bez jakéhokoli pojiva.

Toto kulturní dědictví je nyní zapouzdřeno v prvním regionálním průvodci suchou kamennou zdí v Chorvatsku. První chorvatský regionální průvodce suchým kamenem zahrnuje 59 míst a představuje pečlivě vybrané příklady, z nichž některé jsou publikovány vůbec poprvé.

Průvodce, určený nejen pro řemeslníky kamenné krajky, ale také pro jejich majitele a badatele, se ponoří do historie, ochrany a údržby těchto unikátních staveb.

Poskytuje pohled na výjimečně bohaté místní dědictví suchého kamene.

Jadran Kale, autor průvodce, zdůrazňuje význam těchto zdí jako více než jen stavby. „Máme skutečně největší a nejvyšší příklady, kdy například ve vinicích mohou lidé žít měsíce během procesu pěstování nebo při chovu dobytka. Pastýři vytvořili v krajině fenomenální terasy,“ řekl Kale HRT.

Projekt tradičního zdění suchým kamenem v Chorvatsku a Středomoří

(Fotokredit: Joadi/CC BY-SA 3.0)

Průvodce se zasazuje o zachování těchto zdí a považuje je za symboly lidského úsilí. Šibenicko-kninská oblast vyniká nejen velkolepostí suchých kamenných staveb, ale také svou rozmanitostí a hustotou ve srovnání s ostatními oblastmi Jadranu, jak poznamenal Filip Šrajer, recenzent průvodce.

Kamen po kameni byly tyto zdi pečlivě postaveny jak ve vnitrozemí, tak podél pobřeží. Umění stavby suchého kamene, uznávané a chráněné UNESCO, je svědectvím lidového urbanismu, vymezuje hranice nemovitostí a chrání krajinu.

V Kurnati jsou zdi, které odolávaly zkoušce času více než jedno století, důkazem řemeslné zručnosti stavitelů.

„Ty, které vlastní bohatší farmáři, jsou považovány za lepší a estetičtější,“ poznamenává Iva Šikić Bažokić, stavitelka suchých kamenných zdí.

Tato příručka slouží nejen k propagaci lidového dědictví stavby ze suchého kamene, ale také oceňuje vytrvalost a vynalézavost „starých“. Mate, místní obyvatel, výstižně popisuje podstatu stavby suchého kamene: „Suchý kámen — protože je vyroben ze samotných kamenů.“

Zachování minulosti: Tradiční suché kamenné zdění v Chorvatsku

Zachování minulosti: Tradiční suché kamenné zdění v Chorvatsku

Dědictví je kontinuum minulosti, přítomnosti a budoucnosti, a dokud tyto stavby budou stát, budou i nadále vyprávět příběh regionu.

„Myslím, že je skvělé, že jsme vytvořili chronologickou časovou osu, takže můžete přes události přesně vidět, které jsou staré a které mladé. Pokrýváme skutečně vše od pravěku až po kornatské kříže,“ zdůrazňuje Kale.

Hlavním cílem průvodce je nalákat zvídavé jedince k prozkoumání souřadnic suchých kamenných staveb a zažít ty nejpoutavější dojmy z této jedinečné krajiny. Dědictví žije dál – spojuje minulost, současnost a budoucnost Šibenicko-kninské župy.





Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com

croatiaweek.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *