Prostřednictvím lásky a obětavosti Igora Goleše jeho „Zapomenutá Dalmácie“ projekt vytvořil některé z nejpoutavějších příběhů a artefaktů krásného chorvatského regionu.
Igor právě zahájil nové snažení v podobě an online aukcekterá představuje výběr vzácných a pozoruhodných předmětů z kulturního dědictví Dalmácie.
Tato aukce představuje vyvrcholení vášně, historie a touhy zachovat minulost pro další generace.
Mezi vzácné předměty patří mramorová socha Panny Marie z 18. století, Provolání Ante Paveliće z roku 1943, ve kterém hlásal návrat Dalmácie do NDH po kapitulaci Itálie, a vstupenka z inauguračního zápasu chorvatského národní fotbalový tým v roce 1990.
Zastihli jsme Igora, abychom se dozvěděli více.
Proč jste zahájili aukci a jak jste získali všechny vzácné předměty?
Vzhledem k tomu, že jsem sběratelem již 20 let a neustále získávám různé předměty do svých sbírek, spolupracuji i s mnoha dalšími sběrateli.
Často si vyměňujeme věci a nakupujeme od sebe, ale v posledních několika letech mě kvůli mé přítomnosti na sociálních sítích začalo kontaktovat mnoho neznámých lidí. Chtějí prodat věci ze svých rodinných památek nebo sbírek a já jim často pomáhám. V posledních 2 letech jsem měl možnost vidět velmi vážná umělecká díla a tuto práci jsem prostě musel profesionalizovat, pozvednout na vyšší úroveň, pro sebe, prodejce i samotné zákazníky. Tak vznikla první aukce.
Jaké položky byly od zahájení aukce nejoblíbenější?
Chtěl jsem, aby první aukce nabídla jen asi 100 položek z různých oborů. Je zde tedy několik uměleckých děl, nějaké suvenýry a většinou velmi vzácné dokumenty z minulosti těchto oblastí.
Za zmínku určitě stojí úžasná mramorová Panna z 18. století, mistrovské dílo Francesca Cabianca, vyhlášení Ante Paveliće z roku 1943, rozsudek smrti pro Ivana Kutlaču z roku 1844 a dopisy velkých chorvatských malířů Vlaho Bukovace a Celestina Medoviće.
V aukci byla dokonce nabízena olejomalba Mate Lasiće Rembrandta, nejkontroverznějšího malíře současnosti v Chorvatsku, génia samouka. Je to neuvěřitelné, stejně jako úspěch tohoto chlapíka, jehož obrazy již dosahují 2000 €, o čemž si někteří chorvatští akademičtí malíři mohou nechat jen zdát.
Jaká je vaše oblíbená položka?
Mým nejoblíbenějším předmětem v aukci je samozřejmě moje první kniha z roku 2014 Zapomenutá Dalmácie. Toto vydání je bibliofilské a v nákladu pouhých 100 výtisků a za těchto 10 let nebylo nikdy oficiálně nabízeno na trhu.
Když byla kniha vytištěna, vše bylo vyprodáno a předem zarezervováno a celá ta léta mě o tuto knihu hodně lidí žádalo. Několik majitelů mělo až 2 exempláře a své mezitím prodalo a zde je jeden z nich, který svou kopii také nabídl speciálně do aukce. K té knize jsem citově spjatý a zrodil se z ní projekt Zapomenutá Dalmácie a je to můj nejoblíbenější předmět v aukci.
Je nějaký předmět z dalmatské historie, který byste si přáli mít?
Za prvé jsem vášnivým sběratelem dalmatských starých pohlednic a pohlednice mi dodnes dělají největší radost. Největší radost mi dělá nález něčeho nového do mé sbírky, zvlášť pokud jsme to my sběratelé ještě nikdy neměli možnost vidět. Sbírám také zajímavé dokumenty a dopisy, a když je vyloučíme, tak to, co jsem léta hledal, je fotoalbum návštěvy císaře Františka Josipa v Dalmácii z roku 1875.
Našel jsem ho na aukci před 2 lety a vlastně až po skončení aukce jsem zjistil, že je na prodej. Nemohl jsem si odpustit měsíce, haha.
Online aukce je na jeden měsíc, bude více?
Plánuji udělat maximálně 2 aukce ročně a další bude v listopadu. Na tu aukci už máme nachystaných dost věcí a budou opravdu senzační. Věřím, že i lidé poznají hodnotu dokumentů, které uvidí na mých aukcích, a použijí je jako speciální a jedinečné dárky pro své blízké nebo k doplnění svých sbírek.
Věřím také, že existence aukce některým novým lidem umožní vynést si nějaké cennosti ze svých jeskyní pokladů a umožní nám všem ještě dlouho se radovat.
Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com
croatiaweek.com