Rostoucí počet jedinců v Jižní Americe s chorvatským dědictvím přijímá své kořeny získáním chorvatského občanství.
Chorvatský ministr zahraničních věcí a evropských záležitostí Gordan Grlić Radman se vydal na návštěvu Jižní Ameriky a během své cesty hrdě představil nejnovější chorvatské občany a zdůraznil prohlubující se vazby mezi Chorvatskem a jeho diasporou v Jižní Americe, uvedlo ministerstvo v prohlášení. .
Peru
Radman se v Limě setkal s peruánským ministrem zahraničních věcí Javierem Gonzalezem-Olaecheou Francem.
Důraz byl kladen na posílení bilaterálních vazeb mezi Chorvatskem a Peru a spolupráci prostřednictvím EU, vzhledem k tomu, že EU je třetím největším obchodním partnerem Peru a druhým největším investičním partnerem. „Chorvatsko je silným zastáncem užších vazeb mezi EU a Latinskou Amerikou. Vzhledem k našim zkušenostem s náročným přechodem do demokratického a prosperujícího členského státu EU věříme, že lépe rozumíme mnoha zemím po celém světě, zejména Latinské Americe, se kterou máme také zvláštní vazby prostřednictvím naší diaspory,“ zdůraznil ministr Grlić Radman.
Peru je první jihoamerickou zemí, kde se Chorvaté usadili již v 16. století, čímž se chorvatští emigranti a jejich potomci stali pevným mostem mezi oběma národy.
Vzhledem k tomu, že obě země jsou kandidáty na členství v OECD, ministři se shodli, že existuje prostor pro posílení spolupráce a výměnu zkušeností. Zdůraznili důležitost spolupráce mezi obchodními komorami a výměny obchodních delegací jako nejlepšího a nejefektivnějšího způsobu prezentace ekonomik obou zemí a identifikace konkrétních obchodních příležitostí.
Shodli se na tom, že i přes značnou vzdálenost existují příležitosti k posílení spolupráce ve strojírenství a elektrotechnice, IT sektoru, chemickém a farmaceutickém průmyslu, obranném průmyslu, námořní dopravě a cestovním ruchu.
Ministr Grlić Radman se setkal se členy chorvatské komunity v Chorvatském domě „Dubrovník“, kde předal potvrzení o přijetí občanství.
Některá čísla naznačují, že v Peru žije asi 200 000 lidí chorvatského původu.
Chorvatský dům „Dubrovník“ byl založen v roce 1906 jako Slovanská dobročinná společnost v Callao a představuje klíčovou instituci chorvatské komunity v Peru, sdružuje přes 200 rodin chorvatského původu a významně přispívá k zachování kulturního dědictví v Latinské Americe.
„Chorvatsko jako stát, který se velmi obětoval pro svou dlouho vytouženou a těžce vydobytou státnost, je povinno prostřednictvím nařízení o nabývání občanství zajistit, aby ti, kdo znají, přijímají a respektují jeho hodnoty, historii, kulturu, tradice, jazyk , a zvyky, a kteří svou prací přispějí k jeho pokroku, získají občanská práva. Chorvati v Peru se svou bohatou kulturou, tvrdou prací a chorvatským srdcem prokázali své nezlomné spojení s vlastí v pohnutých dobách chorvatských dějin a pěstovali všechny výše uvedené hodnoty,“ řekl ministr.
Během návštěvy se ministr setkal také s apoštolským nunciem v Peru, monsignorem Paolo Rocco Gualtieri.
Argentina
Ministr Grlić Radman se setkal se zástupci Argentinsko-chorvatské obchodní komory (CACIC) a zdůraznil, že „zkušenosti a znalosti této komory mohou být velmi významné pro naši budoucí definici situací souvisejících s posilováním demografické krajiny v Chorvatské republice. .“
„Mám na mysli především velký potenciál různých profesí mezi chorvatskými emigranty a jejich potomky, kteří projevují touhu usadit se ve vlasti svých předků, a právě tam nám může komora pomoci svou databází o počtu chorvatských emigrantů,“ dodal. dodal ministr Grlić Radman.
Zdůraznil, že v Argentině žije 250–300 tisíc lidí chorvatského původu, z nichž mnozí mají profese, které „zajímají především Chorvatskou obchodní komoru, Chorvatský svaz zaměstnavatelů a Asociaci pohostinství“.
Chorvatům v Argentině předal také 100 rozhodnutí o získání chorvatského občanství.
Přestože patří ke druhé a třetí generaci chorvatských emigrantů, stále „cítí své chorvatské dědictví a Chorvatsko jako svou vlast,“ řekl ministr Grlić Radman.
Chile
Na akci v chorvatském klubu „Estadio Croata“ v Chile ministr uvedl, že 2,4 procenta, tedy více než 400 000 obyvatel Chile, je chorvatského původu, včetně chilského prezidenta Gabriela Boriče, jehož kořeny sahají až do ostrov Ugljan.
V pondělí v Santiagu předal Chorvatům rozhodnutí o získání chorvatského občanství a zdůraznil významný přínos Chorvatů a jejich potomků pro tuto jihoamerickou zemi.
Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com
croatiaweek.com