Válečné muzeum v Dubrovníku obdrží obraz chorvatské umělkyně Kat Coric






Kat Coric a její obraz válka vlasti

Kat Coric. (Foto: Andrea Robert Lezak)

Kat Coric, narozená v roce 1969 v Dubrovníku, Chorvatsko, je mnohostranná umělkyně, aktivistka, sběratelka umění a producentka akcí se sídlem v Montrealu.

Její otec, kapitán Ivan I. Coric (Dubrovník 1939–Montreal 2015), přestěhoval rodinu do Montrealu v roce 1973 poté, co tam přijal pracovní nabídku.

Po celé dětství ji Coricovi rodiče Ivan a Marija učili o bohaté historii Dubrovníku. Bylo pro ně důležité zajistit, aby jejich malá dcera vyrůstala se silným smyslem pro své kořeny.

Doma se mluvilo chorvatsky, aby se nezapomnělo, a vařila se tradiční jídla, aby se zachovala bohatá dubrovnická kultura.

Coric navštěvovala Dubrovník téměř každý rok a v roce 1991 byla dokonce ve svém rodném městě, kde se připravovala na účast na archeologickém výzkumu se studenty ze Záhřebské univerzity, když to vše změnila válka o vlast.

Následovaly měsíce a roky smutku a bojů, na které vzpomínali všichni Chorvati, zvláště ti, kteří žili v diaspoře. Je důležité si uvědomit, že roky 1991 až 1995 byly před Facebookem a široké využití internetu teprve začínalo být populární.

Rodina Coricových sledovala vývoj války ve zprávách a četla o tom v novinách.

Coric prostupovaly pocity hlubokého smutku, zoufalství a viny – pocit viny, protože měla pocit, že osobně opouští svou vlast, když je tak daleko. Právě v těch nejtemnějších okamžicích roku 1991 se Coric rozhodla udělat jedinou věc, kterou uměla: vzít štětec a malovat o válce.

Výsledkem byla série obrazů a výstava s názvem „Vliv války na umělce“. V roce 1996 byl s pomocí jejího prastrýce, profesora a chorvatského historika Filipa Potrebici (1933–2003) uspořádán zájezd do Chorvatska po třech městech.

MÁ HLAVA 1991 KATIJA CORIC

MÁ HLAVA 1991 KATIJA CORIC

„V té době jsem opravdu nevěděl, co jiného dělat, abych svým chorvatským spoluobčanům v tak hrozném historickém období sdělil poselství podpory. Chtěl jsem, aby cítili to, co já, a chtěl jsem, aby věděli, že na ně myslím každý den. Mohu říci, že toto období mého života bylo obdobím, kdy jsem se opravdu cítil nejvíce bezmocný a jediné, co mě zachránilo, bylo moje umění,“ uvedl Coric.

Uplynulo 33 let a jeden z nejdůležitějších obrazů sbírky stále hledal svůj domov. „Díval jsem se na tento obraz téměř každý den po dobu 33 let a nyní si myslím, že je čas, aby se vydal na místo svého posledního odpočinku, na místo, kde bude obklopen dalšími relikviemi a vzpomínkami na válku o vlast.

Přijetím tohoto daru mi Homeland War Museum umožnilo pokorně se jako umělce projevit vůči mému milovanému rodnému městu Dubrovník a můj osobní slavnostní hold všem těm, které jsme během těchto temných dnů ztratili,“ dodal Coric.

Informace o Homeland War Museum

Muzeum Vlastivědné války Dubrovník bylo zřízeno městem Dubrovník v roce 2016 s cílem shromažďovat, zpracovávat a prezentovat materiály z naší nedávné historie a války o vlast.

V první polovině roku 2008 byla realizována kampaň za sběr muzejních materiálů ve spolupráci vedoucího projektu založení Muzea vlastivědné války Variny Jurici Turka se Sdružením ZNG Dubrovnik 1991 a významnými obránci Dubrovníku. Bylo shromážděno více než 1500 originálních válečných fotografií, přibližně 120 hodin videozáznamů a desítky předmětů a dokumentů.

Vlastivědné válečné muzeum Dubrovník přitahuje statisíce návštěvníků

(Foto kredit: Homeland War Museum Dubrovník)

Profesionálním zpracováním tohoto cenného materiálu byla úspěšně realizována výstava „Dubrovník ve válce vlasti 1991–1995“. Tato výstava je součástí projektu vytvoření budoucí stálé sbírky Muzea Vlastivědné války Dubrovník, které se nachází v Císařské pevnosti na Srđ, které představuje pro všechny obyvatele Dubrovníku symbol hrdinství a vítězství ve Válce o vlast.

Ve sbírkách muzea jsou válečné mapy z Vlastivědné války v oblasti Dubrovníku, velké množství chorvatských dokumentů o útoku a obraně Dubrovníku, válečné deníky, plány minových polí, zprávy o zónách odpovědnosti, seznamy obránců, korespondence z archivů, popř. dokumenty z velitelství územní obrany.

Kromě toho existuje velké množství fotografií pořízených profesionálními a uměleckými fotografy, včetně Pavo Urbana, Milo KovachMiro Kerner, Bohidar GjukiCMaria Braut, ŽEljko SodletětCBohIdar VukicheviCMatko Biljak, Zoran FilipoviCa další.

Ve sbírkách jsou také záznamy a vzpomínky týkající se především svědectví zajatých chorvatských vojáků a civilistů z Konavle, Cavtat, Žv Dubrovachka a dubrovnického přímoří, kteří byli v letech 1991 až 1992 odvezeni do táborů v Morinji, Kumboru a BileCA.

Muzeum vlasti v Dubrovníku

(Foto kredit: Homeland War Museum Dubrovník)

Zachováváme také výzbroj prvních chorvatských jednotek ve Vlastivědné válce v oblasti Dubrovníku, včetně minových výbušnin, granátů, granátů, nábojů, částí vojenské techniky, protitankových zbraní, předmětů z každodenního života obyvatel Dubrovníku a obránci v obležení, memorabilia účastníků, válečné vlajky jednotek, uniformy, znaky HV a další.

Za svůj dík vděčíme především obráncům a občanům města, spolkům vzniklým během Vlastivědné války, válečným reportérům, fotografům, ale i institucím, Velitelství obrany Dubrovníku, Informačnímu středisku, Červenému kříži, 163. brigádě HV, velitelství územní obrany Dubrovník, všeobecná nemocnice Dubrovnik, Institut pro rekonstrukci, Informační centrum, Krizové velitelství, Civilní ochrana a další.

Více než 90 % materiálů muzea bylo shromážděno spíše dary než nákupem a děkujeme všem našim dárcům předmětů z Vlastivědné války, které nepochybně najdou své místo v budoucí stálé expozici Muzea Vlastenecké války v Dubrovníku , se společným cílem uchovat historickou paměť války o vlast pro budoucnost.

Vlastivědné válečné muzeum Dubrovník přitahuje statisíce návštěvníků

(Foto kredit: Homeland War Museum Dubrovník)

„Rádi bychom ještě jednou vyjádřili vděčnost naší donátorce, umělkyni Kat Coric, za její obraz „Má vlast 1991“, který vytvořila během prvních dnů války o vlast uprostřed válečné zkázy a který darovala svému otci, kapitánu Ivan Coric (1938–2015), v roce 1991. Obraz je olej na plátně, odrážející nejhlubší myšlenky paní. Coric během jednoho z nejnáročnějších období jejího života a byla součástí série s názvem ‚Efekty války na umělce.‘ Série byla vystavena v Záhřebu, Pohega a Dubrovník v roce 1996.

Prostřednictvím tohoto daru od pí. Coric, obraz se vrací do Dubrovníku a stává se součástí sbírek Muzea vlastivědné války Dubrovník, kde nachází své místo ve sbírkách muzea a zůstává jako svědectví trvalé paměti války za vlasti a stvoření panovníka a nezávislou Chorvatskou republiku,“ dodala paní. Varina Turk, ředitel, Homeland War Museum, Dubrovník.

Informace o Kat Coric:

Coric vystudoval na Concordia University v Montrealu bakalářský titul v oboru výtvarných umění, vedlejší specializaci archeologie a dějiny umění. Produkovala a kurátorovala přes 60 uměleckých výstav a četné fundraisingové akce pro neziskový sektor.

Se silnou afinitou k charitativním záležitostem a záležitostem veteránů Coric spolupracoval s organizacemi, jako jsou kanadské ozbrojené síly, kanadská společnost, kampaň Respekt, Mezinárodní ekonomické fórum Ameriky, Globální fórum v Torontu, Vimy Foundation, Coll.Ege de Montrehal, Stewart Museum, Macdonald Stewart Foundation, Montreal Highland Games Festival a Montreal Real Estate Foundation for Kids.

Kat Coric

Kat Coric (Foto: Andrea Robert Lezak)

Coric je uznávána jako obhájkyně zdraví, zejména za svou ranou komunitní práci v boji proti epidemii AIDS a později za to, že byla jedním z prvních lidí v Quebecu, kteří varovali před nebezpečím metamfetaminu. Coric, umělkyně samouk, vystavovala své obrazy v Dubrovníku, Záhřebu, Pozeze, Montrealu, Los Angeles, New Yorku, Dallasu a Chicagu.

Darovací obřad:

• Termíny: 12. července 2024

• Tím pádem: 11:00 DOPOLEDNE

• Kde: Homeland War Museum, Fort Imperial, Mount Srđ, 2027, Mlini, Dubrovník

Darovat muzeu:

Vlastivědné válečné muzeum Dubrovník PP Milicevica 1
20 000 Dubrovník
Chorvatsko

OIB: 30079786731
Bankovní účet:
Privredna banka Zagreb IBAN: HR2923400091110824404 Swift Code: PBZGHR2X





Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com

croatiaweek.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *