Velký úspěch Korčulanů na okresní soutěži LiDraNo!





Dvě činoherní představení z ostrova Korčula potěšila ve čtvrtek 29. února diváky v Divadle Marina Držiće v Dubrovníku na Župním veletrhu LiDraNo a byla nominována na Státní pouť na konci dubna ve Vodicích. Hra „Ruce“ od studentky 3. třídy ZŠ Vela Luka s mentorkou Mirelou Maričić a hra More, studentky 4. třídy okresní školy Čara (ZŠ Smokvica), mentorky Marina Šego. , byly navrženy.

Zda se tyto dvě hry skutečně budou hrát ve Vodici na Státní pouti, se dozvíme za deset dní. Jmenovitě župy Dubrovnik-Neretva a Split-Dalmatia patří do VII. Ve volební oblasti vyčlenila odborná komise pro činohru a scénickou tvorbu tři hry z každého kraje, celkem šest. Z těch šesti v nejbližších dnech vyberou, kteří tři ve Vodicích vystoupí. To však nesnižuje úspěch Velolučan a Čaran, ostatně ze šesti jevištních představení na tak velkém území, jako je DŽ a SDŽ, je úspěch sám o sobě fakt, že dokonce dvě představení pocházejí z ostrova Korčula!

Hru „Ruce“ vytvořila třídní učitelka Mirela Maričić ze ZŠ Vela Luka. Přiznává nám, že na Lidraně závodila naposledy před více než 15 lety a nápad na velmi zajímavé vystoupení jí vnukl kamarád. Malí lidé z Velluc, oblečení do jednoduchých černých šatů, dali do popředí vlastní ruce, kterými divákům přiblížili mnoho emocí, a tak jsme měli možnost potkat ruce, které pomáhají, ruce, které milují, ruce statečné a milující. ruce, malé a velké ruce, ruce na sebeovládání, ruce, které jsou jiné, ruce, které se modlí… Zvláště zajímavé je, jak se do hry zapojilo dítě s řečovými obtížemi. Dětský úsměv a radost je to, co učitelku Mirelu motivuje.

„Úsměv a štěstí toho dítěte, stejně jako ostatních dětí, je něco nepopsatelného. Žádný výlet na krajský nebo státní veletrh to nenahradí. Děti nás učí, jak moc pro nás malé věci znamenají,“ řekla učitelka Mirela a přiznala směj se, že se na Lidrano hlásit i příští rok, když už to takhle dobře začalo.

Hru původně hrálo 16 žáků, tedy celá třída, respektive Patricija Andreis, Ivan Bačić, Leon Batistić, Tiana Cetinić, Mateo Dragojević, Mihael Dragojević, Dora Karanušić, Josip Lovričević, Andrija Maroević, Romea Matas, Ella Šeparović , Ana Tabain, Ivo Žuvela, Toma Žuvela, Ante Tulić. Kvůli nelogickým propozicím Vzdělávací agentury vystoupila učitelka Mirela na Župním veletrhu v Dubrovníku s deseti studenty, což je maximální povolený počet studentů na pódiu.

Hru „Moře“ vytvořila třídní učitelka Marina Šego z Okresní školy Čara, která spadá pod ZŠ Smokvica. Jde o jedinečnou a dramaturgicky velmi vážnou scénickou hru, která bez zbytečných rekvizit přináší na jeviště chuť a vůni moře, hluboké spojení ostrovanů s mořem, zejména dětí, a zvuky vln, které učitelka Marina obratně vytvořila třením oblázků na jevišti. V unikátní koláži důmyslně propojila řadu vybraných děl s tématem mořských, ale i mainstreamových kulturních úspěchů, takže pořad je složen z písní More, Ljubica Balog, More, Josip Pupačić, Cvrčak, Vladimir Nazor, A. více ne mora, Enes Kišević, Sušac Blues, Daleka Obala a Marjan Ban a Waves, Daleka Obala a Marjan Ban.

Učitelka Marina velmi skromně odmítla komentovat velký úspěch malé kouzelnické školy, říká, že počká na konečné rozhodnutí odborné komise, ale prozradila nám, že členové komise pro Krajský jarmark hru chválili. jako inovativní a příklad toho, jak se mají studenti prezentovat na jevišti s dramatickým výrazem v rámci Lidranu. To nás nepřekvapuje, protože učitelka Marina má za sebou téměř 30 let práce s dětmi a je také autorkou výstavy Čarokaz dramatické kreativity žáků základních škol na ostrově Korčula.

Studenti, kteří potěšili publikum i kritiky, jsou Nina Krajančić, Kristijan Laus, Lea Tomić, Neno Šain, Šimun Tomić a Petar Tasovac.

Karmen Skokandić se také umístila na státní soutěži LiDraNo se svým literárním dílem, básní „Zima“, ze Základní školy Ante Curać-Pinjac ve Žrnově, kterou vede Anamarija Radovanović. Stejný mentor a stejná škola mají na svědomí i rozhlasový pořad „Legenda o vílách z Kočje“, jehož autory jsou Ivana Šegedin a Karmen Skokandić, rovněž nominovaný do Státní revue. Dvě Kate, Katarina Skokandić a Kata Silić ze střední školy Petara Šegedina z Korčuly, budou také ve Vodicích s rozhlasovým pořadem s názvem „Kolap“ a jejich mentorka Gloria Petković bude s nimi.





Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com

slobodnadalmacija.hr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *