VIDEO: Ničivá bouře zaplavila Podgoru a 3000 lidí zůstalo bez proudu






  • podle chorvatského týdne
  • v
    Zprávy

Chorvatské pobřežní město Podgora zasáhla v sobotu odpoledne prudká bouře, při které spadlo za něco málo přes hodinu ohromujících 143 litrů srážek na metr čtvereční.

Třetí den středomořského cyklónu zasáhly nejnestabilnější povětrnostní podmínky dalmatský region, přičemž nejsilnější dopad byl zaznamenán jižně od Makarské.

Zatímco silné bouřky a dokonce kroupy zasáhly různé části regionu, největší škody utrpělo město Podgora.

Podle toho Dalmácie dnesdéšť nepřestává pršet a všechny dostupné hasičské jednotky jsou na místě.

Povodňová voda pohltila ulice, nádvoří, sklepy a promenády. Neoficiální zprávy naznačují, že záplavy dokonce smetly několik aut do moře.

Bouřka způsobila přerušení dodávek elektřiny a v oblasti od východní části Podgory po Drvenik zůstalo bez proudu 3000 uživatelů.

Bohužel se nad mořem u Korčuly, Hvaru a Pelješacu tvoří další bouřkové mraky, které se přesouvají do oblastí již postižených povodněmi.

Podgora také zažila prudký pokles teplot, z 23 °C na pouhých 12 °C.

Goran Bušelić, velitel Tučepského hasičského sboru, řekl Dalmacija Danas, že situace je katastrofální, všechny dostupné jednotky na Makarské riviéře bojují s povodněmi.

Navzdory zkáze zůstávají místní obyvatelé v Podgoře klidní. „Déšť stále padá, ale polevuje. Hasiči a kopáči na zvládnutí situace usilovně pracují a panika se nekoná.

Spadlo kolem 143 litrů srážek, ale zatím neznáme úplný rozsah škod. Mezi lidmi není chaos a začíná prokukovat sluníčko. Doufáme, že to všechno brzy skončí,“ řekl obyvatel Podgory Dalmaciji Danas.

Starosta Podgory, Petra Radić, vydal řadu důležitých varování ve světle pokračujících záplav. Vyzvala obyvatele, aby cenné předměty přemístili do vyšších poloh a připravili si zásoby pitné vody, protože povodeň může kontaminovat místní zdroje.

Během povodně nedoporučuje pít vodu z kohoutků, studní nebo jiných zdrojů. Radić také zdůraznil, že je třeba být připraven na evakuaci s nouzovým batohem a okamžitě dodržovat oficiální evakuační příkazy, aby se nedostal do pasti.

Těm, kteří se nemohli evakuovat, doporučila vylézt na nejvyšší místo v domě a vypnout hlavní přívod elektřiny, plynu a vody. Pokud jsou venku, lidé by se měli vyhýbat chůzi nebo projíždění povodní a přesunout se na vyšší místa, pokud je to bezpečné.

Vyzvala také k pomoci zranitelným jednotlivcům, jako jsou senioři, děti a osoby se zdravotním postižením. Po povodni byli obyvatelé vyzváni, aby spolupracovali s pohotovostními službami při úklidu, dezinfekci prostor a odstraňování případných zdravotních rizik.

Záběry z Podgory ukazují, že situace je i nadále ponurá.

Přihlaste se k odběru newsletteru Chorvatského týdne







Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com

croatiaweek.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *