Vzpomínka na přelomovou chorvatskou spisovatelku Mariju Jurić Zagorku k jejímu 151. výročí





V tento den se před 151 lety narodila první novinářka v Chorvatsku a jedna z nejčtenějších chorvatských spisovatelek všech dob.

Spisovatelka, novinářka a bojovnice za práva žen Marija Juric Zagorkakterá je známá především svými romány a hrami, které zkoumaly životy a boje žen v Chorvatsku na konci 19. a počátku 20. století, se narodila 2. března 1873 ve vesnici Negovec nedaleko Vrbovce, východně od Záhřebu.

Byla průkopnicí v chorvatské literatuře, prolomila nový směr jak ve stylu, tak v tématu, a její dílo je dodnes oslavováno.

Zagorka vyrůstala v oddané katolické domácnosti. Od mládí také milovala literaturu a jako teenager začala psát příběhy a básně. Po dokončení vzdělání se přestěhovala do Záhřebu, hlavního města Chorvatska, aby se tam mohla věnovat žurnalistice.

Marija Jurić Zagorka: Vzpomínka na přelomovou chorvatskou spisovatelku k jejímu 150. výročí

Marija Jurić Zagorka (Foto: Public domain/CC)

Ve škole Zagorka redigovala své první noviny – Klášterní noviny stejně jako studentské noviny Zagorský pramen a v roce 1896 napsala nepodepsané články pro The Chorvatský nárazník a Chorvatsko Posavina noviny.

Stala se první novinářkou v Chorvatsku, když nastoupila do štábu deníku Obzor. Rychle si udělala jméno jako talentovaná spisovatelka a svou platformu využila k obhajobě práv žen a sociální spravedlnosti.

Příležitostně psala také cestopisy ze Zagorje, biografie, autobiografie, fejetony, humoresky, povídky a romány.

V roce 1912 vydala Zagorka svůj první román Grička vještica (Čarodějnice z Griče), který vypráví příběh mladé ženy, která je v Záhřebu 18. století neprávem obviněna z čarodějnictví. Román měl okamžitý úspěch a dodnes zůstává jedním z nejoblíbenějších a nejoblíbenějších děl chorvatské literatury.

Zagorka během své kariéry napsala desítky dalších románů a her, z nichž mnohé byly inspirovány skutečnými historickými událostmi a postavami.

Zagorkovo dílo bylo pozoruhodné nejen svými náměty, ale také inovativním využitím jazyka a narativních technik. Experimentovala s různými literárními styly a žánry a byla známá svými živými popisy, složitými postavami a rychlými zápletkami.

V jejích románech často vystupovaly silné, nezávislé ženské hrdinky, které zpochybňovaly tradiční genderové role a bojovaly za svá práva a svobodu.

Navzdory své nesmírné popularitě a uznání kritiků čelila Zagorka jako spisovatelka značným překážkám v oblasti, kde dominovali muži. Často byla svými mužskými kolegy kritizována a snižována a o uznání a respekt musela bojovat celou svou kariéru. Vydržela však a její odkaz dodnes inspiruje generace chorvatských žen.

Marija Jurić Zagorka: Vzpomínka na přelomovou chorvatskou spisovatelku k jejímu 150. výročí

Socha Mariji Jurić Zagorky v ulici Tkalčić v Záhřebu (Foto: Silverije/CC BY-SA 4.0)

Zagorka zemřela v roce 1957 ve věku 84 let a je pohřbena na hřbitově Mirogoj v Záhřebu, ale její vliv na chorvatskou literaturu a kulturu přetrvává.

Zůstává jednou z nejoblíbenějších a nejvlivnějších spisovatelek v historii země a její romány a hry i nadále čtou a studují učenci i čtenáři. Její průkopnický duch, její oddanost sociální spravedlnosti a její nezdolná kreativita nadále inspirují nové generace spisovatelů a aktivistů v Chorvatsku i po celém světě.

Chorvatský svaz novinářů dnes uděluje výroční cenu Cena Marije Jurić Zagorky za vynikající výsledky v psané, rozhlasové, televizní, online a investigativní žurnalistice.





Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com

croatiaweek.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *