Zagorske Gore bude prvním chráněným přírodním parkem severního Chorvatska






Zagorje Gora

(Foto kredit: Varaždinská župa)

Regiony Ivanščica, Strahinjščica, Macelj, Ravna Gora a Bednja v severním Chorvatsku jsou známé svým bohatým přírodním a kulturním dědictvím, včetně vzácných a nově objevených rostlinných a živočišných druhů dříve v Chorvatsku neznámých.

Tato oblast se rozkládá na více než 300 kilometrech čtverečních v pěti městech a devíti obcích v okresech Varaždin a Krapina-Zagorje a byla navržena k označení jako přírodní park s názvem „Zagorske Gore“.

Na veřejné prezentaci ve Varaždinu ministerstvo ochrany životního prostředí a zeleného přechodu projednalo návrh zákona na zřízení parku.

Konzultační proces začal v září a skončí 23. října 2024. Chorvatská ministryně životního prostředí Marija Vučković zdůraznila význam rozmanitých stanovišť, geologických lokalit, vzácné flóry a fauny a historických památek, jako jsou hrady a jeskyně.

Chorvatská ministryně životního prostředí Marija Vučković

(Foto kredit: Varaždinská župa)

Vyjádřila optimismus pro schválení parku na začátku roku 2025 a zdůraznila jeho význam pro propagaci krásy regionu Zagorje jak na národní, tak na evropské úrovni.

Vystoupil také ministr spravedlnosti, správy a digitální transformace Damir Habijan, který ochranu parku před čtyřmi lety původně navrhoval. Vyjádřil hrdost na to, že iniciativa došla tak daleko, a doufá, že parlament schválí v roce 2025.

Park, pokud by byl založen, by byl prvním v severním Chorvatsku a 13. přírodním parkem v zemi, Varaždinská župa řekl.

Prefekt okresu Varaždin, Anđelko Stričak, návrh podpořil a poznamenal, že park pomůže zachovat přírodní bohatství a podpořit místní rozvoj prostřednictvím ekologického zemědělství, cestovního ruchu a značky produktů.

Zdůraznil klíčová místa v navrhovaném parku, včetně hradu Trakošćan, jeskyně Vindija a vyhaslé sopky Gaveznica, o které se domnívá, že učiní „Zagorske Gore“ oblíbenou destinací.

Prezentace budoucího přírodního parku Zagorske Gore

(Foto kredit: Varaždinská župa)

Aljoša Duplić, vedoucí Institutu ochrany životního prostředí a přírody, podrobně popsal geologické a ekologické rysy této oblasti. V parku se nachází více než 20 geologických lokalit, včetně dvou chráněných jeskyní, Vindija a Mačkova, a také historických těžebních lokalit, které nabízejí pohled do minulosti regionu.

Navrhované území také obsahuje přes 114 jeskyní s bohatou jeskynní faunou, jako jsou endemické druhy Niphargus cerjanensisobjevený v Cerjanské jeskyni.

Lesy pokrývají 78 % plochy navrhovaného parku se vzácnými a reliktními lesními společenstvy, včetně lípy velkolisté, tisu, buku a jedle. Tyto lesy jsou klíčové pro zachování různých vzácných hub, brouků, ptáků a netopýrů – 60 % chorvatských druhů netopýrů obývá tuto oblast.

Na travnatých stanovištích žije také 46 druhů a poddruhů orchidejí. S více než 1 200 zaznamenanými rostlinnými druhy je navrhovaný přírodní park jednou z botanicky nejvýznamnějších chorvatských oblastí, která v rámci svých hranic obsahuje pětinu národní flóry.





Autorem nebo překladatelem tohoto článku je: Redaktor Karel Smolík
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com, freepik.com nebo pexels.com

croatiaweek.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *